Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца.
Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев.
"Най-голямата инвестиция е инвестицията в човечност", да правиш добро, независимо дали то ще се върне към теб.
Мартен Калеев е бил и директор на училище, както и експерт към Министерството на образованието.
"Аз станах педагог, с доста специализации, по различни предмети, защото имах някаква абсолютна искреност и откровеност в очите на ученика. Това е детето, това е бъдещият човек."
Участвал е в процеса на затваряне на домовете за деца без родители.
"Виждах тези деца, които трябваше да тръгнат към родния си дом. Едни бяха щастливи, че най-после нещо ще се промени и ще отидат там, при близките си. Но имаше и такива, които се питаха "накъде?". Те нямаха нищо. Те бяха сами на този свят."
Посвещава им книгата "Градината с разпятието". Казва за нея, че е била неудобна, трудна, мъчна книга.
"Защото детето не е само ученикът, който ще натъпчем със знание. Детето е емоцията, то е другият свят, който също иска да се заяви, иска да живее. Иска да живее щастливо. И когато говорим за дете, за деца, за ученици, ние сме тези, които трябва да ги преведем през този брод на мътните води на живота."
Цени детската спонтанност и се страхува от празни очи.
Повече чуйте в звуковия файл.