Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съд спря премахването на незаконни постройки на яз. "Искър"

Дейностите започнаха в края на март т.г.
Снимка: Столична община

Премахването на незаконните постройки край брега на язовир "Искър", с което Столичната община започна принудителното събаряне на незаконни постройки, е спряно с определение на Окръжен съд – Перник, съобщават от Столичната община.

Така се блокира изпълнението на три заповеди на главния архитект на София, влезли в сила и подлежащи на изпълнение след окончателно решение на Върховния административен съд (ВАС). 

Столичната община предприе незабавни действия и обжалва определението на Окръжен съд – Перник. Сезирани са три съдебни инстанции.

“Отношението ни към незаконното строителство е непримиримост и ще продължим да се борим с всички законови средства,” заяви кметът на София Васил Терзиев.

Припомняме, че за трите постройки на брега на язовир „Искър“, свързани с фирма „Био Майнинг“ АД, има окончателното решение на ВАС, с което се потвърждават заповедите на главния архитект на София, че постройките трябва да бъдат премахнати. Поради липса на доброволно изпълнение от страна на собственика Столичната община пристъпи към принудително изпълнение.

Същевременно бе поискано да бъде предоставена възможност на Дружеството доброволно да изпълни премахването, като бе посочен 3-месечен график за дейностите. 

На 11.06.2024 г. в Столичната община е постъпило уведомление, че с определение на Окръжен съд – Перник се спира изпълнението на премахването на незаконните постройки поради търговски спор. Търговският спор, заведен от юридическо лице „Форест Трол“ ООД, което е различно от собственика на сградите, е с предмет: дължимо възнаграждение по договор за извършване на строително-монтажни работи от 03.01.2021 г.

Възникват сериозни съмнения, че това е един симулативен процес, тъй като исковата молба от „Форест Трол“ е подадена на 07.06.2024 г. Още същия ден е образувано дело по описа на Окръжен съд – Перник. Три дни по-късно, на 10.06.2024 г., постъпва молба за обезпечение. С определение от същия ден, а именно – 10.06.2024 г., Съдът в Перник допуска обезпечение и издава обезпечителна заповед на 11.06.2024 г. 

Съдебният състав е допуснал обезпечителна мярка „спиране на изпълнението на трите заповеди на главния архитект за събаряне на незаконните постройки“ с мотивите, че за изхода на делото е нужно да се изследват и установят извършените строителни дейности, които, на първо място, би следвало да могат да бъдат доказани със строителна документация. На второ място – изследването и установяването им се очаква да послужи като доказателство в процес, за което нормативно е предвиден отделен ред, различен от този в обезпечителното производство. 

Към настоящия момент Окръжен съд – Перник не се е произнесъл по жалбата на Столичната община. 

Подадена е и жалба до Инспектората на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и сигнал до Софийска районна прокуратура срещу издадената обезпечителна заповед по описа на Окръжен съд – Перник. Сигналът е препратен по компетентност към Софийска градска прокуратура, която отказва да образува досъдебно производство, а от Инспектората към ВСС е дадено становище, че в сигнала не се съдържат достатъчно данни за извършване на проверка. 

По публикацията работи: Георги Нейков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна