Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИСС препоръчва спешен старт на икономическа процедура по ОП "Развитие на човешките ресурси"

Снимка: БТА

От Икономическият и социален съвет препоръчват да се засили финансовата подкрепа за социалните предприятия, като спешно се стартира отлаганата на няколко пъти процедура по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", за "Насърчаване на социалната и  солидарна икономика". Съветът прие на последното си заседание становище за "Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства". 

Едно от предложенията в становището на Съвета е Агенцията за обществени поръчки, съвместно със социалното министерство  регулярно да провеждат информационни кампании сред възложителите на обществените поръчки и сред субектите на социалната и солидарна икономика, за да ги запознава с възможностите за възлагане на социално-отговорни обществени поръчки.  В действащият Закон е регламентирано , че  всяка поръчка за повече от 100 стоки и услуги изброени в специално решение на Министерския съвет,  трябва да бъде запазена за така наречените  „специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания. Само през миналата година  на Националния портал за обществени поръчки са публикувани 412  такива , което е 1 процент и 6 десети от всички обявени, а това е силен механизъм за постигане на финансова устойчивост на тези предприятия.

В становището на Съвета се предлагат и промени Закона за хората с увреждания. Той дава възможност на работодателите, като алтернатива на задължителното наемане на хора с увреждания, да ги подкрепят чрез закупуване на стоки от специализираните предприятия и кооперации на хора с увреждания . В момента изискуемият размер на тези покупки е две минимални работни заплати месечно, а размерът на компенсационната вноска която се плаща при неизпълнение на квотата за наемане е 30% от една минимална работна заплата, се аргументират от Съвета.

Посочено е също, че трябва да се прецизират и критериите за социално предприятие. В регистъра на социалното министерство към средата на тази година са вписани 84 организации със статут „действащо социално предприятие“.  В същото време по данни на Националният статистически институт от 2021 година над 2400 предприятия с нестопанска цел са се самоопределили като социални предприятия.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна