Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи. 16 отбора от страната участваха на турнира на язовир "Огоста". Състезанието се финансира от Агенцията за хора с увреждания.

В деня на Варна, Голяма Богородица, победител стана отборът на "Успех", от морската ни столица.

Състезание по спортен риболов за хора с нарушено зрение се проведе на язовир "Огоста", на полуостров Расника, в района на садките. Всеки от 16-те отбора е от по трима състезатели. Председателят на клуба по риболов към сдружението "Огоста"-Монтана -  Захарин Савов - обясни правилата. Задно с Евтим Лозанов са съдии на турнира.

Риболовът е на дъно. Най-често състезателите използват спирала с бял червей или сладка царевица. Всеки от участниците с нетърпение чака да чуе звукът от уловена риба на въдицата си.

Бончо Бонев е председател на спортен клуб за слепи "Успех"-Варна и не скри, че е запален рибар.

На специален смолянски царевичен качамак заложи Теменужка Миткова, председател на спортен клуб "Орфей".

От отбора на домакините от Монтана участва Георги Фердинандов, познат сред приятелите си със своя шеговит характер.

Спортният риболов за хора със зрителни увреждания в страната се практикува повече от 25 години, разказа Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите.

Победител в отборното класиране е "Успех"-Варна, следван от "Светлина"-Шумен и "Пауталия спорт"-Кюстендил.

Наградата за първа уловена риба получи Тодор Георгиев от Габрово, а призът за най-голяма риба беше за Румен Трендафилов от Перник, платика - 370 грама.

На състезанието по спортен риболов за хора със зрителни увреждания на язовир „Огоста“ участие взеха отбори от Варна, София, Шумен, Силистра, Кюстендил, Благоевград, Смолян, Ямбол, Габрово, Перник, Плевен, Петрич и Монтана. Турнирът се финансира от Агенцията за хора с увреждания.

Репортаж на Любомир Андреев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Любомир Андреев

По публикацията работи: Наталия Кръстева