Това коментира Светослав Александър, администратор на сайта КОСМОС.БГ, за наблюдаваното наскоро небесно явление.
"Изгледах клиповете. Първият въпрос е дали не става въпрос за природно явление, защото има метеорни потоци, които се повтарят през годината – когато Земята преминава през частичките, които идват от кометите. За разлика от природните метеори, които се движат с голяма скорост, тук ставаше въпрос по-скоро за бавно движещо се тяло, скорост, типична за изкуствен спътник."
Александров е автор на книгата "Аз, виртуалният астронавт". Заради приноса му към проект на негово име е бил наречен астероид.
Проблемът с космическия боклук става все по-сериозен, отчита той.
"Наскоро японска компания се сближи с космически боклук и го инспектира."
Вече е потвърдено от марсоходи, че на Марс е имало вода и подходящи условия за развитието на живот. Излезе вълнуваща информация за открита скала, чиято структура наподобява фосили, каза Светослав Александров.
"Това беше голям шок за учените. Може и да сме открили първите доказателства за живот на Марс, но има природни явления, които лесно могат да мимикрират, да наподобяват живото. Затова е важно тези скали да бъдат доставени на Земята. Трябва да има мисия, която да излети до това място и да се върне обратно. Инициативата ще бъде много скъпа – до 11 милиарда долара", поясни Александров и добави, че за целта НАСА се обръща към частния сектор.
През октомври предстои мисия на НАСА с ракета на Мъск, която трябва да достигне луната Европа около Юпитер, подчерта той и отбеляза:
"Мъск е единственият в световен мащаб, който притежава възвръщаеми ракети, при които първите степени се връщат на Земята и се изстрелват отново. Ракета за 23-ти път излетя в Космоса след нейното връщане на Земята, но след толкова много полети тя не успя да кацне отново, което беше напълно очаквано. Мисията е успешна, не е провал."
Щатите са със 100 изстрелвания, руснаците – с 9, за тази година, изтъкна в заключение Александров.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.