Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВнР и политици с реакции срещу изявленията на вицепремиера на РСМ Александър Николоски

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Външното министерство и представители на различни парламентарни групи реагираха на изявленията на вицепремиера на Република Северна Македония Александър Николоски, който в телевизионно интервю е нарекъл българите "нецивилизовани" и категорично е отрекъл двете страни да имат обща история.

Запитан от водещата на македонската телевизия "Алфа" дали е преднамерена липсата на знамето на Република Северна Македония на снимката на президентите Румен Радев и Гордана Силяновска по време на посещението ѝ в България, вицепремиерът и министър на транспорта на Северна Македония Александър Николоски отговаря, че човек минимум трябва да е нормален, за да свърши това. Не е работа на Силяновска да гледа къде има и къде няма знамена, това е работа на домакина да покаже приличие, каза македонският вицепремиер.

Във връзка с поредните обидни квалификации към България и българския народ на официални лица от Република Северна Македония, категорично отказваме да влизаме в подобен неевропейски и несъвместим с доброто възпитание тон, заявяват от външното министерство. Нашите партньори са уведомени за непредизвиканите провокации, целящи включително разрушаване на диалога.

За пореден път припомняме ключовото значение на развитието на добросъседски отношения за европейското бъдеще на Република Северна Македония, посочват от министерството.

Асен Василев от ПП-ДБ призова политиците в Скопие да спазват писмените споразумения, ако искат да станат членове на ЕС:

"Смятам, че думите са обидни и непремерени. Македонските политици трябва да разберат едно - има писмено споразумение между ЕС, България и РСМ, което защитава българските интереси, с което македонците са се съгласили и те тябва да изпълнят това споразумение, ако искат да влизат в Европейския съюз. Всякакви други емоционални изблици няма да помогнат под никаква форма. Трябва да има реакция от страна на България, която да напомни точно това. Разбира се, че Европа трябва да излезе с реакции и всъщност нашето външно министерство трябва да работи с Европа, защото това вече не е проблем между България и Македония, а между Македония и Европа".

Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски призова Република Северна Македония да се извини на България и на българите. В прессъобщение до медиите се казва, че посланикът на Скопие в София трябва да бъде незабавно отзован, докато не бъде получено "подобаващо извинение за обидите срещу българската държава и народ".

В официална позиция от "Възраждане" заявяват: "Азбучна истина е, че еничарите най-много мразят народа, от който са се отделили".

От БСП настояват министерството на външните работи да извика посланика на Република Северна Македония у нас за обяснение. Депутатът от БСП Иван Иванов заяви:

"Мисля, че външно министерство трябва да извика македонския посланик тук за обяснение. Защото подобен изказ обижда не само общата ни история, защото тя е факт. Аз мога да го кажа и като историк, че всяко едно твърдение за липса на обща история е една лъжа и фалшификация, категорично. В тази посока може да се посочат изключително много факти, включително цялата историческа общност в България е застанала зад тези факти и обстоятелства. Но реакцията на нашата страна трябва да бъде изключително остра при подобен език". 

Според БСП реакцията на българската страна трябва да бъде "изключително остра". 

Председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов заяви, че Република Северна Македония няма място в ЕС: 

"Подобен тип реторика и държава, държавни ръководители на която си позволяват да говорят така, нямат място в ЕС и няма да влязат. За общата история, аз съм историк, да ви кажа - то няма обща история по една проста причина, че това е българска история. Те са част от българската история. И тук може да се съгласим, имат нещо като история от 1944 - 1945 година когато ги създават по коминтерновска линия, като народ няма, защото са част от българската история. Всичко, което е исторически факт, е исторически факт. И точка по въпроса".

На този фон БТА съобщи, че заседанието на съвместната комисия по исторически и образователни въпроси между България и Република Северна Македония, което днес и утре трябваше да се проведе в Скопие, се отлага, като вероятната причина е промяната на състава на комисията от страна на Северна Македония.

По публикацията работи: Радмила Попова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени