Скептичен съм към свикването на Консултативен съвет за национална сигурност в разгара на предизборната кампания. Това заяви пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като държавният глава обяви, че свиква извънредно заседание в петък - 04.10. 2024 г.
От "Дондуков"2 уточниха, че темата е "Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия изток".
"Не виждам нищо лошо при обсъждането в различни формати на рисковете и заплахите пред националната сигурност на страната, но съм скептичен към свикването на КСНС в разгара на кампанията в класическия формат. Но разбирам и президента. В протовен случай той би станал обект на всякакви нападки и тема в кампанията. Повече смисъл и необходимост виждам в свикването на Съвета по сигурност към Министерския съвет, включително и за начертаването и предпиремането на конкретни мерки".
Ангел Найденов обаче отчете, че "ситуацията в Близкия изток е достатъчно опасна, достатъчно драматична и достатъчно деликатна".
"Съдържа потенциал за разрастване и превръщането на всичко това в регионална война. Необходима е сдържаност. Важно е какво ще бъде поведението на страните в региона, както и на глобалните фактори".
Има две посоки, в които може да очакваме развитие на рискове, в това число и по отношение на сигурността в България, посочи бившият министър на отбраната.
"На първо място са рисковете, свързани с миграционна вълна. Ако напрежението ескалира, може да се очаква, че тази вълна ще се насочи към европейските страни, а част от нея - през Турция към България. Важно е и какво е поведението на Турция в тази ситуация. Чуваме, че турските летища са задръстени от ливански бежанци, които пътуват към своите роднине в европейските държави.
На второ място са терористичните актове – и в Израел, но и на територията на други държави".
Няма особена изненада в ракетния отговор на Иран, обясни още Найденов.
"Това е очаквана реакция, за да запази някакво достойнство, въпреки че за всичко е ясно, че Иран губи. В атаката има по-скоро политически и комуникационен смисъл. Формираната от Техеран ос на съпротивата се разпада под ударите на Израел.
Основа на тази ос беше "Хизбула". Смъртта на лидера й Хасан Насрала е съкрушителен удар по този т.нар. "Близкоизточен алианс". Израел не бива да отговаря и дано не го направи по начин, който да изисква по-силен отговор от страна на Иран.
От действията на Израел личи, че усилията му са насочени към унищожаване на бойните способности и инфраструктурата на "Хизбула" в района на Южен Ливан.
Голямото изкушение за Газа, както и по отношение на Южен Ливан е Израел да окупира тези територии и да остане по-дълго, отколкото е необходимо. Но на практика сухопътните операции се реализират чрез локални набези в ограничен мащаб и с бързи действия.
Реален план за Газа едва ли може да се начертае в този момент. Решението е създаването на независима Палестинска държава".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.