Интервю на Веселина Миланова със Спаска Тарандова в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Любителите на традиционната хартиена книга на някакво ниво намаляват, но си има едно твърдо ядро от 25%, което наистина има тези навици и чете. Ние трябва да отговаряме и на новите тенденции. Все повече се чете от екран. Все още сме длъжници на българското общество, тъй като библиотеките не предлагат електронни и аудиокниги".
Това заяви пред БНР Спаска Тарандова - изпълнителен директор на фондация "Глобални библиотеки – България".
"Все още сме длъжници по отношение на финансирането на библиотеките. Непрекъснато се работи с Министерството на културата и финансовото министерство за увеличаване на средствата за закупуване на книги. Все още един от основните инструменти продължава да бъде програмата на МК "Библиотеките - съвременни центрове за четене и информираност", по която могат да кандидатстват всички обществени библиотеки в страната. Но 2 млн. лв. за 3000 обществени библиотеки в страната е крайно недостатъчно. А от самите бюджети могат да отделят по-големите библиотеки, тъй като имат по-добро финансиране", обясни тя.
Тарандова се надява в бъдеще да се въведе стандарта за библиотечно-информационно обслужване, който да бъде обезпечен с нужните средства.
В предаването "Преди всички" тя посочи и друг проблем - че желаещите да работят като библиотекари намаляват.
Спаска Тарандова разказа и за националния форум "Библиотеките днес", който ще се проведе днес и утре в Топлоцентрала. Темата на събитието тази година е свързана с грамотността, достъпа и гражданското участие:
"Тази година ще имаме 3 сесии по важни за библиотеките и обществото ни теми. Едната е свързана с четенето и грамотността и как през годините различни заинтересовани страни, като библиотеки, издатели, училища си взаимодействат, така че да намерим онези подходи, с които да работим с децата и учениците, за да формираме навици за четене, които са ключови в съвременното общество.
Другата тема, която ще бъде засегната, е достъпът до технологии. Най-важното, за което ще говорим, е как изкуственият интелект на едно ниво ще повлиява промяната на медийната среда. Затова библиотеките работят много в посока на повишаване на цифровите умения на гражданите и медийната им грамотност, за да бъдат защитени доколкото се може в електронна среда".
На събитието ще се говори също за медийната грамотност на възрастните хора и тяхното поведение в дигитална среда. Според Тарандова по-възрастните стават уязвими на пропаганда и дезинформация. По думите ѝ младото поколение е малко по-подготвено да се ориентира в различните канали, докато възрастният човек се отнася по-доверчиво към тази информация.
Проведени са и обучения в 20 малки населени места. Има доста села в страната, където читалището е единственото място за събиране на хората и за възможност да обсъждат различни теми, поясни Тарандова. По думите ѝ чрез тези обучения е повишена медийната грамотност на възрастни хора между 60 и 80-годишни.
Цялото интервю на Веселина Миланова със Спаска Тарандова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.