Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ако има някаква изненада, тя ще е свързана с реалната популярност на Делян Пеевски"

Стойчо Стойчев: Между 6 и 8 партии в парламента, за мнозинство вероятно ще трябват 4

"Ако се говори за "равно отдалечен премиер", това означава, че участниците в този разговор са приели идеята за общо правителство"

| Интервю
Стойчо Стойчев
Снимка: Савина Спасова

Между 6 и 8 партии е нормално да попаднат в парламента след изборите. Такава прогноза направи пред БНР политологът Стойчо Стойчев, ръководител на Лабораторията за изборни системи и технологии, базирайки се на нагласите за гласуване и избирателната система.

"Мнозинството ще се крепи на трима-четирима депутати в НС. Ако влязат повече партии, това означава, че големите ще разполагат с по-малко депутати".

Възможно е да се наложи да участват четири партии, за да формират мнозинство, посочи още той в предаването "Преди всички". 

"Широкопартийна коалиция да успее да излъчи някакъв кабинет. Другият въпрос е за колко време. Да се мисли за изпълнение на пълни мандати е много пожелателно.

Необходимо е в такава среда да бъдат устойчиви партньорствата между партиите". 

Ако се говори за "равно отдалечен премиер", това означава, че участниците в този разговор са приели идеята за съвместен премиер или за общо правителство, обясни Стойчев. 

"Според мен няма да има пречки след изборите ГЕРБ да приемат подобен".

Политологът очерта профила на един такъв премиер.

"Той ще бъде не равно отдалечен, а равно приближен до всички, които участват в мнозинството. Това е професор от университета, който през годините е имал партньорства и с едните, и с другите и е в добри отношения с всички. Не може да е равно отдалечен, защото ако е отдалечен от четири партии, това означава, че е отдалечен от политиката и няма да се захване с такава работа". 

Ако приемем, че ядрото на подобно мнозинство ще бъдат ГЕРБ и ПП-ДБ, това ограничава кръга от потенциални допълнителни партньори, разясни Стойчев.

"Участието на "Възраждане" в подобно нещо е проблематично. По същия начин стои въпросът с АПС и с ДПС - Ново начало. Но те биха могли да го подкрепят без формално да присъстват в кабинета. Нещо, което очаквам да се случи в най-добрия вариант. И двете партийни структури се намират в такова състояние, че най-малко им трябва да участват в правителство.

Ако гледа собствения си интерес, лявото обединение трябва да се обяви категорично за алтернатива или опозиция на този модел. По-вероятно е БСП да не участва в подобна коалиция.

Тогава остават най-малките политически субекти, като ИТН и  някои от новите партии, които биха могли да преминат бариерата – "Величие", МЕЧ и Синя България". 

Стойчев не допуска възможност ПП и ДБ да тръгнат по различни пътища, когато влязат в парламента. 

"Те са постигнали оптималния вариант за своето политическо представителство в тази форма".

Ако има някаква изненада, тя ще е свързана с реалната популярност на Делян Пеевски, посочи още политологът.

"В София не е много популярен, но в другите райони от страната е възможно да има някаква социална база. Най-любопитният въпрос е дали е успял да изгради през годините такъв тип база от хора, които да му имат доверие като политик и да го подкрепят автентично. 

Но дори Пеевски да получи повече гласове, отколкото му се дават в момента, трудно би могъл да излезе на втората позиция с резултат, подобен на обединеното ДПС на предишните избори". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


Лигата на младите гласоподаватели се завърна в обновен формат. За пети път се проведе емблематичен предизборен дебат, организиран от младежите. На него се срещнаха представители на парламентарно представени партии и младежки лидери. 

Целия репортаж може да се чуе в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна