Политическите партии трябва да започнат да носят отговорност за това, което правят по време на избори.
Това каза пред БНР Даниел Стефанов, политолог и експерт по изборни системи, който беше част от форум, провел се днес в София, на който се дискутира състоянието на изборния процес.
Стефанов добави, че институциите трябва да започнат да използват информация от експерти за рискови секции и за механизми за купуване на гласове:
"Колеги казват, че на много малко избори институциите са се възползвали от информацията, която е събирана от експерти на доста избори. Това е доста глупаво, защото, ако имаш такава картина на купения вот, не е ясно защо не се възползват институциите от нея. Смятаме, че проблемът е социално-политически и с него трябва да се работи постоянно, а не в тези няколко седмици преди изборите. Не може само МВР да действа, цялата държава трябва да влезе в някои райони, в които правилата липсват и има създадена среда, в която има усещане, че няма държава и има алтернативни институции. Всичко това е основата, върху която ляга продаването на вота на някои хора и ние трябва да започнем да се справяме с този проблем, а не просто да атакуваме посредници на най-ниско ниво две седмици преди изборния ден".
След толкова много избори бих бил изненадан, ако има някакъв сериозен провал в подготовката на предстоящия вот, каза изборният експерт и коментира, че с двойния метод на гласуване - с машина и с хартия - изненади никога не липсват.
В предаването "Нещо повече" политологът коментира, че би било изненада, ако има има изненада на едни седми поред избори.
"Притеснително е това масово говорене за купен вот, защото това има потенциал да съсипе доверието в изборния процес и в избраните институции с този вот. Това е много опасно нещо и трябва по някакъв начин да му отговорим", каза Даниел Стефанов.
Според него трябва да се предлагат решения, защото така ще се намали публичната тревога от купуването на гласове.
Интервюто на Георги Марков с Даниел Стефанов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
В Пловдив се очаква здравният министър Силви Кирилов и агенция "Медицински надзор" да проверят на място какво точно се е случило в частната клиника в града, в която е била извършена зъболекарската манипулация на починалото 6-годишно дете. Продължава проверката на РЗИ-Пловдив по казуса. Окръжната прокуратура в града разследва за..
Испанското правителство работи по нов проект за защита на местните фирми след новите мита, наложени от Съединените щати. Очаква се една от мерките да бъде осигуряването на линия от гаранции на обща стойност 5 милиарда евро. Загубите на испанските компании, предизвикани от новите тарифи, няма да се смятат за причина за фалит. Това означава,..
Журналистите в Гърция стачкуват днес с искане за повишаване на заплатите и в подкрепа на националната стачка утре. Журналистите от всички медии участват в протестните действия. От тази сутрин са прекратени новинарските емисии. Исканията на гръцките журналисти са за увеличаване на заплатите, прекратяване на наемане на работа с временни..
Плевен е домакин на информационна среща за проекта "зелени затвори", който се реализира в партньорство с Норвежката корекционна служба. Пилотно са избрани местата за лишаване от свобода в Плевен и Белене. Целта е пред местната власт и общественост да се даде гласност на разработената идейна концепция и механизмите за привличането на..
Китай реагира остро на заплахата на американския президент Доналд Тръмп да наложи допълнителни мита в размер на 50% върху китайските стоки. Пекин няма да се поддаде на "изнудване" от страната на Съединените щати и "ще се бори докрай", заявиха от китайското министерство на търговията, след като президентът Тръмп предупреди, че ще наложи..
Крайнодесните партии в Испания набират сила. Ново социологическо проучване показва, че формациите "Вокс" и "Партито свърши" биха събрали почти 17% от гласовете при парламентарни избори. Данните показват, че, ако испанците гласуват сега, партия "Вокс" би получила 14,1 на сто - с 2% повече от резултата на последните парламентарни избори. Новата..
Използването на изкуствен интелект вече дълбоко е навлязло в ежедневието на много голяма част от хората в България. Но политическа, технологична или каквато и да било дискусия почти отсъства. Това коментира пред БНР анализаторът Владимир Владимиров. Над 42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи бърз..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..