Произволното изхвърляне на ненужни и стари лекарства с битовия отпадък крие огромен риск не само за замърсяване на околната среда. Особено опасни са антибиотиците, защото могат да попаднат обратно при нас в питейната вода или храната през почвата и растенията и така да допринесат за засилването на антибиотичната резистентност, обясни пред БНР д-р Татяна Бойкова, медицински директор на "Боарон". По думите ѝ проблемът е голям в световен мащаб, а синтезът на антибиотици изостава от темповете на тази антибиотична резистентност.
Законодателството не предвижда връщане на тези отпадъци в аптеките, уточни Станислава Евтимова, управител на "Екосейв" - дружество за събиране и унищожаване на опасни отпадъци. То е изградило лицензирано съоръжение за обезвреждане на опасни отпадъци.
"Екосейв" организира по график мобилни пунктове за предаване на лекарства. Поддържат се Фейсбук страница и Вайбър група с информация по темата.
Местните власти трябва да организират подходяща инфраструктура и да информират гражданите, за да предават старите лекарства в мобилните пунктове, поясни Евтимова в предаването "Преди всички".
"Тепърва започваме да работим с общини, с компании по отношение информираност на гражданите. Когато институциите не се справят, гражданите и бизнесът трябва да се включим в инициативата."
Проследява се целият път на отпадъка – от събирането до унищожаването му, увери Станислава Евтимова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.