Репортаж на Силвия Великова в предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Софийският градски съд отказа да пусне от ареста хасковския бизнесмен Стефан Димитров, който е обвинен за участие в престъпна група за контрабанда, пране на пари и подкупи заедно с баща си Марин Димитров, бившия директор на Агенция "Митници" Петя Банкова, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, Петър Субев от "Гранична полиция" и Никола Николов, по-известен като Паскал.
Банкова, Стефан Димитров и баща му Марин са в ареста от 4 април. Тези вече над шест месеца и половина "под стража" бяха взети предвид при освобождаването на Петя Банкова, но не и при Стефан Димитров днес.
Различно поведение имаше и прокуратурата. Тя се съгласи, че бившата шефка на Митниците трябва да излезе на свобода, но се противопостави на искането на Димитров. Така сега по случая в ареста остават само баща и син Димитрови.
Днес от държавното обвинение бяха против Стефан Димитров да излезе от ареста, въпреки че по време на заседанието стана ясно, че и той е с влошено здраве и за последните месеци е отслабнал с 20 кг.
Оставяйки Стефан Димитров под стража, Софийският градски съд взе аргументи от показанията, които Банкова даде дни преди да излезе на свобода. Публичност на тези показания даде адвокатът му Иво Найденов.
В тях тя твърди, че назначенията и преместванията, които е правила и за които има допълнително обвинение, са били указания на финансовия министър в последното редовно правителство и неговия шофьор Лъчезар Ставрев. Според Найденов, поставена "до стената" и месеци под стража, Петя Банкова е избрала позицията на човек, който се е стреми да прехвърли своята отговорност към други.
Днес Димитров се оплака, че в ареста се влошило здравословното му състояние, в резултат на което е отслабнал драстично, както и че не му се позволява да се изследва в болница по негов избор.
Затова, оставяйки го под стража, съдебният състав указа на прокуратурата да направи всичко възможно, за да се удовлетворят желанията на обвиняемия за прегледи и ѝ препоръча максимално бързо да приключи делото.
В определението си съдът записа, че не е отпаднало предположението, че Димитров е автор на деянията, в които е обвинен. До този извод се стига от показанията на Банкова, която твърди, че Димитров ѝ показвал снимки с влиятелни хора.
Освен това съдът се позова на други доказателства, според които Димитров е водил комуникация с важни държавни служители, разполагал е с данни за движение на камиони.
Все още има опасност Димитров да извърши престъпление и ако е на свобода може да повлияе на свидетели, мотивира се съдът.
Решението на съда не е окончателно и адвокатът на Димитров ще го обжалва пред Софийския апелативен съд