С въпроса за подкрепата на САЩ за Украйна най-много се спекулира. Моето мнение е, че основната сила на Европа не е чл. 5 на договора. Основната сдържаща сила пред Русия е американският ядрен чадър.
Това коментира доц. Искрен Иванов, политолог, в интервю пред БНР.
"Като кандидат-президент имаше предложение и план през 2025 г. да има форум да се реформира НАТО и държавите, които не отделят достатъчно за отбрана, да бъдат поставени извън американския ядрен чадър и извън чл. 5. Този доклад беше представен на Тръмп и той каза: "ще защитавам всекиму солидарно, ако си плаща", смята доц. Иванов.
Според него ситуацията в Украйна зависи как Тръмп ще лавира между Путин и Си Дзинпин, а ако Русия откаже Иран, САЩ ще се оттегли от Украйна, а Зеленски ще трябва да тегли кредит за въоръжаване.
За загубата на Камала Харис в президентските избори доц. Иванов каза:
"Основната причина да загуби изборите и да се завърне Тръмп може да бъде търсена в три направления. Първата група причини е ключовият вот на латиносите, разочаровани, че Байдън се оттегли, защото той опрости много студентски заеми. Втората е вътрешнополитическа, че кандидат не се сменя по време на кампания, като пример им е Линдън Джонсън и нещо подобно се случи и сега. Защо демократите не научиха нищо от миналото. Третата група е по чисто външнополитически причини - Камала и лобито около нея бяха колебливи за Израел. Това не се хареса на еврейското лоби в САЩ и застанаха зад Тръмп, който подкрепяше Израел във войната в Ивицата Газа."
Политологът смята, че избирателите са разочаровани от говоренето на демократите.
"Тази маневра с Байдън беше необмислена, ако той беше кандидат, щеше да спечели срещу Тръмп. Видяхме как американското общество обича силните фигури и това, че САЩ е демокрация, не трябва да ни лъже за ценностите. По Конституция президентът е центърът на американската политическа система и преценяват, че сега САЩ имат нужда от силна фигура", обясни доц. Иванов.
Той коментира, че във вътрешнополитически план ще продължи традиционната дясна политика на републиканците да се орежат допълнителните средства за здравеопазване и образование.
"За външната политика на САЩ. Тя ще се развива в три ключови направления. Първото е Близкоизточното, твърда подкрепа за Израел и кабинета Нетаняху, колко твърда ще е позицията, ако Русия и САЩ се договорят за отстъпки за смяна на режима в Иран. Второто е Азиатско-тихоокеанското - по линия на Китай. И за добро или лошо, последната линия ще е европейската. Тръмп беше ясен - европейските държави да отделят минимум 2% от БВП за отбрана. Това не е ново за американската политика - всяка страна членка да отделя достатъчно, за да се формира отбраната на Алианса", допълни той.
И призна, че е противник на тезата, че Тръмп е руският човек и е наложен от кръгове в Москва:
"Това са конспирации. Тръмп няма да прави компромис с американския национален интерес. Той ще си намери работеща формула за военно американско присъствие в Европа, която не ощетява американския бюджет. За мен, ако Русия бъде прекалено твърда със САЩ, Украйна има възможност да стане по-бързо член на НАТО при Тръмп, отколкото при Харис."
Доц. Искрен Иванов прогнозира, че управлението на Доналд Тръмп ще е белязано от рязко разделение на обществото и постоянни протести:
"Американците трябва да осъзнаят, че тази ценностна политика е пагубна, защото тя раздели партията на демократите на обамисти и клинтънисти. Тръмп ще предотврати това в републиканската партия, ще я консолидира и ще се опита да обедини американското общество".
Цялото интервю с доц. Искрен Иванов чуйте в звуковия файл.