Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

Изкуственият интелект и високопроизводителните технологии: акценти от "Берлинска седмица на науката"

| обновено на 08.11.24 в 10:03 | Репортаж
10
Снимка: Ася Чанева

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните дискусионни теми.

Събитието стартира официално още на 1 ноември, но кулминацията му започна с 15-ото издание на срещата на върха за наука "Падащи стени", което продължава три дни и включва над 65 лекции, работилници и други събития. В рамките на това издание участват повече от 500 лектори от различни сфери на науката и технологиите. Чанева подчерта значимостта на Берлин като научен център в Германия, където функционират близо 30 университета, подкрепящи съвременните научни изследвания.


Първата голяма дискусия за деня се проведе в 10:00 часа и бе посветена на темата "Изхранването на света до 2050 г.". Учени от различни дисциплини се обединиха, за да обсъдят предизвикателствата пред продоволствената сигурност в световен мащаб, особено в условията на климатични промени. Събитието акцентира върху връзката между селското стопанство и новите технологии, като основна цел е да се идентифицират начини за създаване на устойчиви и издръжливи аграрни системи. Специалистите обсъдиха стратегии за трансформиране на този сектор, които биха могли да допринесат за осигуряване на глобалните хранителни доставки до 2050 г.

Друга значима тема, разглеждана в рамките на събитието, бе свързана с ролята на изкуствения интелект (ИИ) и високопроизводителните компютри. В дискусиите бе отбелязано, че Европа се подготвя да пусне в експлоатация първия си високопроизводителен компютър през следващата година – събитие, което ще открие нови хоризонти за технологични иновации и научни изследвания.


Сред останалите важни въпроси, които ще бъдат повдигнати днес, е пътят на Европа към напредъка в областта на технологиите, включително иновации във възобновяемите енергийни източници и развитието на устойчива химия. Бяха обсъдени и алтернативи на опитите с животни, което представлява значима тема в контекста на етичните и научните стандарти.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Ася Чанева, Falling Walls Science Summit 2024
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени