Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии по актуални проблеми като предлага и програми за по-младата публика, включително интерактивни изложби и семейна програма. Берлинската седмица на науката насърчава интердисциплинарния и международен обмен на идея и се осъществява с подкрепата на Берлинския департамент за наука, здравеопазване, грижи и равенство и на Берлинския партньор за бизнес и технологии. Фестивалът се организира от фондация "Падащи стени", която координира и Falling WallsScience Summit – научната среща на върха "Падащи стени" в рамките на Седмицата на науката. Тези две събития събират в Берлин лидери на мисълта от науката, политиката, бизнеса и обществото, за да работят по иновативни решения на глобалните предизвикателства на нашето време.

Темата на тазгодишната Берлинска седмица на науката "Допирни точки" е по-актуална от всякога – в година, белязана от избори и нарастваща загриженост за дезинформацията и поляризацията на обществата, организаторите приканват гостите да излязат от зоната си на комфорт, да оспорят предразсъдъците си и да приемат нови перспективи. Оживената програма от събития и изложби изследва пресечните точки между дисциплините, за да обедини различни идеи и мнения, и да насърчи по-дълбокото разбиране на нашия свят. Фестивалът празнува съществената роля на науката в насърчаването на едно сътрудничещо, сплотено и информирано общество.

За първи път всички посетители на Берлинската седмица на науката са поканени да споделят своите мисли и идеи по въпроса: "Как науката може да помогне за преодоляване на разделенията?". По време на фестивала можете да изпращате отговорите си на интерактивна онлайн платформа, за да допринесете за колективните визии за бъдещето.

Платформата за мнения е достъпна на английски и немски език от 1 до 10 ноември.


Петнадесетото издание на Срещата на върха за наука Falling Walls Science Summit 2024 "Падащи стени" се провежда от 7 до 9 ноември. Престижният форум показва най-новите научни постижения, насърчава интердисциплинарните дискусии и обединява най-големите умове в света
. Световни лидери в областта на науката, предприемачи от бизнеса и визионери от публичния сектор споделят знания и опит, развиват сътрудничества и чертаят бъдещетовсички те се срещат в Берлин, за да преодолеят бариерите в науката и иновациите.

В продължение на 3 дена учени от цял свят, студенти в германски университети и берлинската публика са добре дошли на многобройни дебати, лекции, работилници, презентации, и научни пърформанси, които представят новаторски изследвания, иновативни идеи и трансформиращи открития.

От 7 до 9 ноември 12 пространства под един общ покрив събират 65 събития с повече от 500 лектори и над 2000 участници – представители на университети, научни институти, бизнес, медии и граждани.

В първата сесия на форума 30 блестящи учени от цял свят представиха смели решения на някои от най-належащите глобални предизвикателства, които обещават по-добро бъдеще. Устойчиви пластмаси, изкуствен интелект, енергийна бедност, опазване на кораловите рифове, конвенционални ограничения на слънчевата енергия, както и справяне с енергийната бедност и с неравенството в образованието бяха някои от обсъдените проблеми.

Дискусията "Решения за здравето" събра представители на научни стартъпи, които споделиха с публиката трансформиращи здравни технологии, които предефинират медицинското лечение и ежедневието. Проектите включват открития на нови лекарства, протеинови терапии, базирани на изкуствен интелект, както и най-тънките микроскопи в света.

Темата "Изкуство, наука и сътрудничество в областта на околната среда" подчерта пресечната точка между творческото изразяване, научните изследвания и сътрудничеството при решаването на екологични проблеми. Дискусията проследи как изкуството, разказването на истории и практическите дейности могат да насърчават обществената ангажираност, да популяризират устойчивите решения и да дават възможност на общностите да предприемат действия по отношение на климатичните предизвикателства.

В 17.30 ч. днес – 7 ноември, е първата церемония – ще бъдат връчени наградите на блестящи иноватори от цял свят за "Научен пробив на 2024 г." в категориите: "Нови таланти", "Стартиращи предприятия в областта на науката", "Научна ангажираност" и "Въздействие на жените в науката" като номинираните в последната категория днес преди обед имаха специална среща – интензивно обучение с 20 жени учени в началото на кариерата си от цял свят.

Изтъкнато жури избира и революционните научни постижения в категориите: "Науки за живота", "Физически науки", "Инженерство и технологии", "Социални и хуманитарни науки", "Изкуство и наука". Лауреатите ще бъдат отличени на специална церемония като във всяка категория ще бъдат отличени по 10 победители, а един от тях ще получи престижното звание "Научен пробив на 2024" в съответната категория.

В търсене на научните пробиви на 2024 г., водещи представители на науката и академичните среди по света номинираха най-новите пробиви и изключителни научни проекти на утвърдени учени и лидери в областта на научното изследване на живота и организмите (биология, неврология, зоология), чиято новаторска работа допринася за решаването на най-големите световни предизвикателства. Журито за "Науки за живота" е председателствано от проф. д-р Майкъл Шуц.

Проф. д-р Майкъл Шуц е директор на Jamieson Trauma InstituteИнститут по травматология и ръководител на катедрата по травматология в Технологичния университет на Куинсланд в Бризбейн / САЩ. Той е практикуващ ортопедичен хирург и международен лидер в областта на ортопедичните травми. В продължение на 25 години участва активно в разработването на медицински изделия.

В категорията "Физически науки" Falling Walls търси международно признати, утвърдени учени и лидери в областта на наблюдението и разбирането на природните явления на Земята, атмосферата и космоса ( химия, физика, астрономия), чиято новаторска работа допринася за решаването на най-големите световни предизвикателства. Журито в тази категория се председателства от Иън Уолмсли.

Професор Иън Уолмсли е изтъкнат физик, завършва Имперския колеж в Лондон с отличие по физика и защитава докторска дисертация в Университета в Рочестър. Той е известен с приноса си в областта на квантовата оптика и квантовите технологии. Понастоящем той е ректор на Имперския колеж в Лондон, където играе ключова роля за развитието на научните изследвания и образованието в областта на науката, инженерството, медицината и бизнеса. Професор Уолмсли е ръководител на катедрата по експериментална физика в Империал, член е на Кралското дружество, Американското физическо дружество, Института по физика и оптика; на който е президент от 2018 г.

Изтъкнато жури за "Изкуство и наука" избира 10 победители в тази категория и ще награди един от тях с престижното звание "Научен пробив на годината, изкуство и наука".

Falling Walls търси художници, чиито творби са вдъхновени и повлияни от науката в широк спектър от области (от хуманитарни до науки за живота, технологии и др.), които хвърлят светлина върху обществени проблеми, природни явления или просто върху чудото на научните открития и които подчертават уникалната връзка между тези привидно противоположни, но често силно допълващи се дисциплини.

Председател на журито за категория "Изкуство и наука" е Джулиет Кос (бакалавърска степен в Колумбийския университет, докторска степен в Масачузетския технологичен институт) е професор по история на архитектурата и изкуството в Scrip Колидж в Клермон, Калифорния. Публикувала е многобройни статии за модерното европейско изкуство и архитектура и е автор на книгите Modernism after Wagner и Model Soviets . Получател на стипендии от Центъра за напреднали изследвания в областта на визуалните изкуства във Вашингтон, Изследователския институт "Гети", Канадския център за архитектура, фондация "Хумболт" и др., Кос е стипендиант на Американската академия в Берлин през 2009 г., а през 2011 г. е гостуващ професор на Рудолф Арнхайм в Хумболтовия университет в Берлин.

За първи път в Срещата на върха за наука Falling Walls Science Summit "Падащи стени" участва и български учен.

Това е проф. Даниела Колева – културолог, преподавател по устна история и изследвания на паметта в Катедрата по история и теория на културата на Софийския университет в специалност "Културология". Проф. Даниела Колева е асоцииран член на Центъра за академични изследвания и член на Академичния съвет на Колеж "Нова Европа" в Букурещ.

Изследователските ѝ интереси са в областта на устната история и антропологията на социализма и постсоциализма, биографичната и културната памет, политиките на паметта и наследството, изследванията на застаряването, социалната история на медицината.

В книгата "Белене – място на памет" проф. Колева събира резултатите от едно от най-мащабните теренни изследвания, свързани с лагера на остров Персин.

Книгата ѝ "Смъртта при социализма – героика и постгероика" разглежда смъртта при социализма през идеологиите и "местата на памет", които задават образцовост, така и през "местата" на обгрижване и контрол, които налагат нормалност.

Последната книга на проф. Даниела Колева "Памет и справедливост. Лични спомени и публични разкази за комунизма" излезе през 2020 г.

Проф. Даниела Колева ще бъде участник в дискусията "Академична свобода: Практически подходи – диалози за въздействие" на 8-и ноември.

В един все по-поляризиран свят академичната свобода е застрашена, затова в дискусията ще бъдат изтъкнати стратегии за защита и насърчаване на свободата на мислене, задаване на въпроси и споделяне на идеи. Очаква се да бъдат предложени конкретни стъпки за подкрепа на академичната свобода и решения в подкрепа на учените и за отстояване на академичния интегритет.

Събитията от срещата на върха за наука "Падащи стени" може да се посети в Берлин след предварителна регистрация, а най-важните събитията в нея могат да се проследят и онлайн на живо в сайта на срещата.

Снимки: Ася Чанева, Falling Walls Science Summit 2024
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод пет: Дегустации и шокиращи шоколадови вкусове

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 02.01.25 в 17:10
Д-р Стефан Константинов

На здравния фронт – нищо ново!

Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..

публикувано на 02.01.25 в 15:14
Баку, Азербайджан

Особености на азербайджанския начин на живот

Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния.  Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците. Гостът е цар! В Азербайджан се..

публикувано на 01.01.25 в 10:06

Трапеза без виц не бива

Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично. Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено!..

публикувано на 31.12.24 в 16:35

Дубайският шоколад е най-търсен днес

Безглутеновите торти, като част от здравословното хранене са сред търсените сладкиши днес. "През тези 15 години опит вече съм придобила опит, но и днес казвам, че да направиш торта не е лесно и трябва много желание и обич, а колкото по-трудно е толкова по-предизвикателно. Все повече хора и то не само млади се обръщат към здравословното хранене т.е...

публикувано на 31.12.24 в 12:15