Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години от създаването на Български фонд на жените

Надежда Дерменджиева: Най-добрата превенция на домашното насилие е през образованието

На 25 ноември - Международен ден срещу насилието над жени, в 18 часа се организира протест пред Съдебна палата в София

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Водим битка и ще продължим да водим срещу домашното насилие и насилието над жени, битката не е приключила, заяви Надежда Дерменджиева от Български фонд на жените в интервю пред БНР.

Феминистката организация има Рожден ден, навършват се 20 години от създаването на Фонда на жените и са подготвили доклад, който ще бъде представен идната година.

В предаването "Хоризонт до обед" Дерменджиева коментира информациите за последния случай на убита жена в условията на домашно насилие:

"Звучат ми като класически пример за структурни проблеми с неравнопоставеността на жените в обществото. И институциите не разбират колко дълбоко вкоренени са стереотипите по пол и обществото обвинява жертвата – направила забележка и е загубила живота си."

Една от борбите на Български фонд на жените е да се вкара терминът "Фемицид" – убийство на жена, защото е жена, омраза към жените.

"Нямаме такава дефиниция в нашето право и в НК, и това е една от борбите, които нашата организация води", призна Дерменджиева.

Тя призова за подкрепа на феминисткия протест на 25 ноември - Международен ден срещу насилието над жени, пред Съдебна палата в София в 18 часа. "Радваме се, че хората стават все повече", сподели Дерменджиева.

Като огромен успех, тя смята създадената нетолерантност в обществото срещу насилието над жени и домашното насилие:

"Вече виждам хора, които да помагат, когато видят тормоз над жена. Промяната се случва, има нови организации за правата на жените. Темата за "жени и климат" излиза на дневен ред. Това означава, че България е със световните тенденции, но някой от тях ги създаваме ние, в България - проекти за млади жени и момичета."

И допълни, че за овластяването на жените не е достатъчно само заплата:

"Първо жените са силни, по-скоро патриархатът им е отнел някои права, трябват им равни права и да им бъде върнато, това което им се полага - живот без насилие. Друга важна тема е образованието. МОН често липсва в тази дискусия, а най-добра превенция на домашното насилие се прави през образованието и изкореняването на стереотипите още в детска възраст."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна