Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

| Репортаж
Снимка: Евелина Стоянова

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници. Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че търговията с домашни любимци се е превърнала в бизнес за милиони, като страната ни активно участва в него.

6 милиона кучета на година са необходими, за да се задоволи търсенето на домашни любимци в Европа. Това показват данните от последния доклад на Международната организация за защита на животните "Четири лапи". Изследването е посветено на нелегалната търговия с кученца. Непредставителна анкета, проведена в София, показа, че един от четири човека са попаднали на неблагонадежден продавач.  

Ивелина Иванова от фондация "Четири лапи" обясни, че нелегалната търговия започва с развъждането на кучета в нелицензирани развъдници. След това животните се търгуват или от дилъри, или от самите развъдчици, като не се спазват правила нито при отглеждането им, нито при търговията им.

Радмила Ковачева, Марина Радкова и Юлия Иванова сами са подали около 350 сигнала за развъдени кученца, които се продават в интернет. Ковачева подчерта, че в почти 100% от случаите на нелегално развъждане става дума за стопани, които извън рамките на закона са развъдили домашните си кучета.

Освен, че няма регистрация, развъдчикът не може да предостави и документ на кучето, което продава.

За регистрацията на кучетата и развъдниците са отговорни както самите стопани и развъдчици, така и общините, които трябва да водят регистри с броя на домашните кучета, също и областните дирекции към Агенцията за безопасност на храните, но тези дейности не се следят и не се изпълняват, категорична е Радмила Ковачева. Според нея проблемът не е в законодателството. По думите ѝ законите ни са добри, но е необходимо да има контрол, а за да има такъв, трябва да има гражданска активност по подаване на сигнали.

Ивелина Иванова обаче е на различно мнение. Проблемът, според нея, произлиза от това, че законодателството, свързано с търговията и развъждането на животни в Европейския съюз, не е уеднаквено.

Друг начин да се предотвратят измамите е като се подават сигнали.

Най-честите канали, по-които се осъществява покупко-продажбата на незаконно развъдени кученца, е онлайн. Проверка, направена от фондация "Четири лапи", установява, че всеки ден активните обяви за домашни любимци у нас са повече от 5000.

Оказва се, че освен недобросъвестни развъдчици, има и ненадеждни стопани. Поне по втория въпрос в Холандия, когато искаш да си вземеш куче, първо трябва да отговаряш на определени изисквания.

Целия репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна