Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими знания за XXI век. Също така да се разгледат политиките за ползване на публични компютри в училища и в системата на образованието, дори и тези в кабинетите по информатика. Това препоръча Любомир Ваньов, представител на "Школо", най-големият доставчик на образователни услуги, в интервю пред БНР.
В предаването "хоризонт до обед" той коментира хакнат училищен електронен дневник, както и какви са защитите и мерките за сигурност.
Срещу заплащане се хакват дневници, променят се оценки, ученици продават в тайни интернет групи пароли на учителите, след като са заразили компютъра.
"Това са изолирани случаи. Имаме двуфакторна идентификация, задължителна, но не и за учителите, всеки учител си я активира. Това е за повишаване на сигурността. Съветът ми е всички политики за публични компютри и достъпът до тях на повече от едно лице да се преразгледат. Обикновено има запаметена парола на учителя или той не се е разлогвал", обясни Любомир Ваньов от "Школо".
Според Данко Калапиш, директор на столичното 107-о училище "Хан Крум", няма напрежение сред колегията, директори и учители след атаката вчера.
"Тук по-скоро е запаметена парола на училищен компютър. Тук не говорим за хакерска атака, а за възможност за достъп до компютър на учител, до профила му. Изолиран е случаят. Днес има хакерска атака на един от дневниците на външни доставчици, но незабавно беше стопиран дневникът и се извърши необходимата оптимизацията. Това, което днес се случи, не е на ниво училище, а на ниво дневник и система. Преустановено е. По-скоро това е запаметяване на данни - парола и потребителско име. И аз съм ги запаметил, но до моя компютър няма достъп на ученици", обясни Данко Калапиш.
Той е категоричен, че има проследяемост на всяко влизане, писане, триене и излизане от електронния дневник. И припомни, че преди години бе хакната и НАП.
Калапиш препоръча на учители и директори да не си запаметяват паролите на компютрите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.