Предложеното увеличение от 1 януари от КЕВР бе най-високо за страната – 20,95%, или 4.65 лева на кубик. В момента в Сливен питейната вода е 3.92 лева.
Погледнато глобално обаче цената не е от най-високите в страната, но организаторите на протеста казват, че тази вода стига до чешмите по гравитачен път и не минава през пречиствателна станция, която в Сливен се строи от края на тоталитарния период до днес, но не работи.
Битката за цената на водата в Сливен не е от вчера. Преди няколко години общинският съветник Пепа Генчева пое инициативата за граждански протести и подписки против увеличаването, стигна до омбудсмана и цената не се покачи рязко. После отново бе поискано рязко увеличение и се стигна до настоящата цена на водата. Сега отново предстои покачване. Генчева отправя към ВиК дружеството няколко въпроса:
"Първо, кое налага с толкова висок процент? На каква база са изчислили тези толкова високи проценти специално за ВиК-Сливен? Защо управителят не провежда консултации с гражданите? Защо е заложено само в рамките на около 8% намаление на общите загуби? Варират между 82 и 84%."
Всички тези въпроси ще бъдат дадени на управителя на ВиК - Сливен Пламен Трифонов, ако се съгласи на среща с протестиращите. На въпроса дали темата с цената на водата се политизира, Генчева е категорична:
"Не, в никакъв случай. В момента съм общински съветник. Това е жизненоважен проблем, върша си работата."
Според другия организатор на протеста - Жоро Марев, председател на местната структура на ДСБ, за да стане ясно какви са загубите и разходи на вода, и за да се определи точно какво увеличение може да се направи, вариант е да се въведе мониторинг на един от големите квартали на Сливен.
"Да се направи контрол върху една зона или върху две-три, квартали на 30-40 години, квартали, в които инфраструктурата е сравнително нова – да се види какви количества вода влизат и какви приходи се получават.
Още много предложения вероятно ще изникнат в процеса на разговори. Дали обаче хората са недоволни от цената на водата предстои да разберем, когато днес следобед се съберат пред ВиК на живо, а не с постове в социалните мрежи. Потърсихме и другата страна в този репортаж - управителя на ВиК Сливен Пламен Трифонов, който в смс обясни, че семейна загуба го възпрепятства да отговори на въпросите на БНР.