Има ли около нас неочаквани радиоактивни опасности?
Оказва се, че да! Светят и тиктакат...
Става дума за часовниците с радиева боя, произвеждани след края на XIX век. За някои хора тези предмети, съхранили духа на историята, притежават голяма колекционерска стойност, често и сантиментална, но дали притежателите са запознати с рисковете? "Изотопия" провери на какво се излагате, ако сте собственик на радиев часовник.
Радият е открит в края на XIX век от съпрузите Пиер и Мария Кюри, припомня учителят по история и археолог Момчил Кузманов. Тогава учените добавят към познатите ни елементи още два – радий и полоний. Мария е сред най-ентусиазираните от радия. Работи без предпазни средства. Умира на 66 години. Смята се, че ако не се бе излагала на радиоактивното въздействие, би доживяла по-достолепна възраст.
Проф. Добромир Пресиянов от Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" е с 30-годишен опит в преподаването на "Дозиметрия" и "Радиационна защита". Разказва, че радият е използван най-много в светещите бои. Влиза в масовото производство бързо. Примерът е с военната техника през Първата световна война, но не само.
"Той се е използвал и за медицински и псевдомедицински цели. Това, че свети, въздейства върху и унищожава туморни клетки, предопределя интереса към него и употребата му в медицината. Използван е във всякакви продукти: слънцезащитни и други кремове, тонизиращи напитки и часовници", допълва Момчил Кузманов.
"Радиоактивността на радия е многократно по-висока от тази на урана, ако бъдат сравнявани еднакви масови количества. Близостта с радия крие рискове. Попаднал в организма, той се отлага избирателно в костите, тъй като химически наподобява калция. В костите радият може да се натрупва практически без да се извежда, защото извеждането от костната система е много бавен процес.
Когато се говори за близост до радиев източник, се отделя инертният радиоактивен газ радон. През 2009 г. Световната здравна организация обяви, че облъчването с Радон 222 (най-вече в затворени пространства) е втората причина за белодробен рак след тютюнопушенето", подчертава проф. Пресиянов.
Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл.
Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева