Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дамян Дамянов направи илюстрации към книга на Джеймс Клавел, въпреки че отхвърлят негова страхотна идея

Художникът с 2 от последните книги, по които е работил
Снимка: Даниел Ненчев

Известният илюстратор на книги (и не само) Дамян Дамянов донесе в БНР-Радио София с още две интересни заглавия, над които е работил.

"История с деца" Джеймс Клавел ("Шогун", "Цар Плъх" и други) написва по време на Студената война. Текстът може би е нахвърлян за по-мащабен роман, предположи художникат. Заглавието не е известно по нашите ширини, Клавел е повече познат с азиатската сага.

"Историята на книгата е не по-малко интересна от самата книга. Разрешиха ни третия вид илюстрации, откакто е издадена."

Сюжетът разказва за имагинерно бъдеще в САЩ, когато млада, симпатична учителка (не от тяхната раса) влиза при учениците по време на един учебен час и за 40 минути прекроява ценностната система на децата.

"Появи се страхотната идея да направим илюстрации, вдъхновени от пропагандните плакати от Студената война от различни режими. Бяхме много ентусиазирани. Но Михаела Клавел, дъщерята на писателя възрази: Не може така, не бива да реферираме към конкретни исторически реалии. Така че идеята беше отхвърлена и създадох други илюстрации", обясни Дамян Дамянов.

Артистът разказа и интересни факти от живота на Джон Атанасов във връзка с книгата, която е илюстрирал ("Джон Атанасов - човекът, който изобрети компютъра"), с автор Джейн Смайли. И как едни пълни и празни бутилки са дали идеята на Джон за двоичната система за кодиране при машините.

През годините хората са се притеснявали от нещо различно от това, което е било реалната заплаха, коментира художникът. Но хората измислиха и развиха интернет, изкуствения интелект.

"При всяко изобретение в техническата и технологичната революция говорим за сила. 
При компютрите случаят вече не е такъв. Сега е важното какво да кажем на тази технология", изтъкна Дамянов.

Той обобщи и "реколтата от книги" през 2024 г.

Днес в България се чете повече от когато и да било. В градината на българската литература има и хитове, в добрия смисъл на думата, смята художникът.

В Западния свят елитът, включително и политическият, всяка година препоръчва книгиУ нас тази практика все още никой не подема инициативата да въведе, отбеляза още Дамянов.

С него разговаря Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна