Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания на БАН.
Тенденцията за покачване на цените на електроенергията на свободния пазар е устойчива, а раздадените на бизнеса компенсации без ефективни критерии бяха политически решения без задълбочени анализи, смята икономистът.
"В момента ние, гражданите, трябва да платим цената за това. Да платим цената за това, че Украйна остана без мрежа и с дефицит. Това увеличение идва без никакъв защитен механизъм за гражданите. Тези 10% са огромен размер, а повечето граждани у нас се отопляват на ток!"
Последният обилен снеговалеж беше преди 10 години. Тогава нямаше такива проблеми, но за 10 години тези съоръжения са се амортизирали, отбеляза още Теодора Пенева относно кризата с липсата на ток на редица места в страната в продължение на дни.
С това 10%-но увеличение енергийно бедните може да достигнат 35%, прогнозира тя.
Правителството не предприема мерки в посока намаляване на неравенствата, категорична е в оценката си доц. Пенева.
"Мерки, които да подпомогнат по-широк кръг. Имаше възможности да се въведат и дългосрочни механизми. Да се направят реформи и в пенсионната система, и в системата за енергийна бедност. Пенсионните добавки за Коледа трябваше да обхванат по-широк кръг."
Стандартът "издръжка на живот" е по-висок от минималната пенсия и линията на бедност, напомни експертът.
Под средния доход за страната са около 60-70% от населението. Когато расте, средният доход касае по-малък дял: 20-30%, обясни доц. Пенева.
По думите ѝ, "крайно време е да се заговори за цялостна реформа и в данъчната, и в пенсионната система, а политическите решения да не бъдат непрекъснато в ущърб на населението".
Трябва да се помисли за благоденствието на онези "от средната заплата надолу", подчерта доц. Пенева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.