Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Седим и мислим - преди да започнат гърмежите

| Коментар
Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Булат Окуджава: "Здесь птицы не поют, деревья не растут…"

***

Птиците не пеят и дървета не растат - това са последиците от малката гражданска война в Копривщица по случай поредната успешна Обиколка на Земята около Слънцето - Тур дьо Солей.

Така стана в Копривщица на Нова година - от войнстващото веселие с радки-пиратки и други фишеци загинаха над хиляда чинки и други птици. От тая пукотевица и бор ще окапе, и мляко ще се пресече, както е казал поетът.

На пилетата край Копривщица трябва да им е било много неприятно - идет огонь смертельный. И над родината ни дим. Тумба-лумба, пата-кюта - и пилешкото сърце се пръска. Пилешкият мозък експлодира.

Сигурно за много хора това е смешно и нелепо, но за чинката това е нейният единствен и скъпоценен живот.

И тази новина е печална не само за птичия род, но преди всичко за Венеца на Творението хомо сапиенс. В такива минути, човек - това не звучи гордо.

И небрежната арогантност, с която хората разсъждават, също е печална: какво ме интересуват пилета някакви, не съм ги задължавал да умират; един път се живее, искам да си прекарам свободното време пълноценно, имам нужда от канонада и мирис на барут!

***

А ние с вас отново стартираме със салют нашата рубрика за размисъл и веселие "Новини с добавена стойност".

Фактически, ние с вас сме малко по-широк кръг "Мисъл" - вие сте, примерно, Пенчо Славейков, аз съм д-р Кръстев и сега тука седим и мислим, за да си направим съответните весели изводи.

Стотици мъртви птици бяха прибрани от доброволци. На снимката: Спасителният център на Зелени Балкани  Фото: БГНЕСМислим и седим, докато не са започнали гърмежите.

Защото при тия гърмежи ще стане като с патката, дето седяла и мислила - мислила и умряла. Сигурно и тая патка от анекдота се е мотала по Нова година из бунтовната Копривщица или в някоя зона на въоръжен конфликт.

Мисъл, промисъл, размисъл - това е вид мозъчна промишленост, производство. Мисъл и мишление са кажи-речи еднакви думи.

Божият промисъл - това е Божията промишленост. Дядо Господ като си помисли нещо и си каже Словото, туй нещо веднага произлиза на света. Про-мисъл.

Производството е същата работа - про-извод. Като си помислим хубаво, като преработим съответните мисли и материали, като си направим съответните изводи - тогава можем да започнем про-изводство в про-мишлеността.

Мишлението е голяма работа и не е за миши мозъци.

Макар че и мишките имат мозък и развиват дейността на тоя сложен орган според мишкините си способности.

В литературата има един княз Мишкин - пълен идиот и сбъркан мозък, ама благороден. Такива са несъвършенствата на естествените интелекти - на едно добро качество се падат сума недобри странични ефекти. Естествените интелекти или са някакви тъпанари с птичи мозък, или са свикнали да убиват живи същества, или всичко накуп.

Затова догодина вече Изкуственият интелект ще мисли, работи и убива вместо нас. Догодина Изкуственият интелект ще прави глупости вместо нас, ще пее песни, ще гърми пиратки и ще убива птици с небрежна арогантност. И хора.

Освен ако тоя ми ти Интелект не вземе да излезе по-умен от нас, което не е изключено.

Това би било много интересно - Изкуственият интелект да внесе здрав разум в действията на човечеството, да спре гърмежите и убийствата на птици. Или най-невероятното - да спре даже убийствата на хора. Но това ще е много тежка загуба на идентичност и човечеството няма да го позволи.

Ако Изкуственият интелект е намислил да ни откаже от човекоубийствата, лошо му се пише и дните му са преброени! Огън - бий!

Изкуственият мозъчен проект

дълбоко разсъждава - като кърт;

седи и мисли птичи интелект,

осмисля в миг внезапната си смърт.

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна