Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авторката издава книга - албум - "Изцеление" на български и на английски език

Юлия Станкова за все по-нарастващата нужда от един личен Христос

"Изцеление" на Юлия Станкова
Снимка: Кармен Манукян

Юлия Станкова, художник и богослов, представи нова книга-албум "Изцеление", издадена през 2024 г. от фондация "Комунитас". Съдържа над 100 картини, посветени на Стария и Новия завет, и тематични авторски текстове. Изданието е двуезично - на български и на английски .

"Като твориш, си задаваш безброй въпроси. Художникът не би могъл да твори, без да търси отговорите. Това е тайната! Ние не сме нищо друго, освен една дива и несдържана жажда за отговорите. Според мярата на този подвиг идваме до Онзи, Който не може да се изговори, до Онзи, Който е отвъд въпросите и отвъд отговорите, до Онзи, Който Самият е един невъзможен отговор и все пак е отговор, даден безсловесно и изначално.“

Това е откъс от писмо. Писмо от Иван Додовски, поет и интелектуалец от Северна Македония, до Юлия Станкова, художник и богослов. Четем думите на гърба на книгата-албум -"Изцеление" с картини от самата Юлия Станкова, придружени с авторски текст.

Авторката разказа в "Нощен Хоризонт" за въпросите, за отговорите, за пътя във вярата.

А "вярата в Бога", както казва Юлия, е екстремно състояние на душата, което трудно се постига и дори да се постигне, трудно е да се задържи. Тя споделя още за все по-нарастващата нужда от един личен Христос, а също и за творчеството – в слово и образ.


Юлия Станкова е родена през 1954 година в Хасково. Има десетки самостоятелни изложби, от които 27 в България и 25 в чужбина. Нейни творби са представени в научните трудове на професорите Франсоа Безфлуг и Емануела Фолядини, в които се изследва историята на библейската образност от древността до наши дни, а творчеството ѝ - в документалния филм "Проглеждане" (2004, режисьор - Анна Петкова) на Българската национална телевизия. Публикува статии в периодични издания за литература и изкуства. В сборника "Иконата в съвременния свят", издаден от "Омофор" през 2020 година, София, е включена нейната статия "Как да възкресим византийската икона като посредник в нашия диалог с Библията".


По темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна