Как работи новата система за издаване на решенията и защо има стотици жалби от подлежащи на освидетелстване?
"Хората още не са разбрали, че системата е променена драстично. Всички чуха, че няма да бъдат спирани техните плащания, но не разбраха (и при личните лекари има достатъчно, които не информират своите пациенти), че трябва да подават своевременно документите - 3 месеца преди изтичането на експертизата", коментира пред БНР Веска Събева, която оглавява Асоциацията на родителите на деца с епилепсия.
"Сякаш самите комисии четат по различен начин наредбата, за която толкова години се борихме да бъде ясна, а не от – до. Няма как да има тълкувание на състояние, което ясно е разписано", заяви Събева. Според нея на това се дължи високият брой обжалвания на ТЕЛК решенията.
Големият брой обжалвания ще се задържи, ако продължи тълкуването на наредбата вместо спазването ѝ, прогнозира тя.
Получават се аномалии, драстични случаи в системата на разпределение на случаен принцип, смята тя. "Няма как от 86% да давате 0%."
Много зависи как е описана диагнозата, доколко е описано подробно състоянието – не може в една епикриза да има една страница, а в друга – три реда, поясни Веска Събева в предаването "Преди всички".
"Не мога да разбера защо се счита, че това съкращаване е достатъчно. Когато се знае, че този документ отива в комисия, която няма да вижда пациента. Трябва да има подробно описание. (…) Сега, когато не се вижда, няма как да бъде преценено дали човекът има тези заболявания и в каква тежест са."
Изключително трудно е без снимки да се прави оценка при ортопедичните заболявания, посочи пример тя.
Често хората се чудят защо за едно и също състояние е дадена една оценка и един процент, а сега се дава друг, но тогава са ги виждали, а сега – не, допълни Събева.
В ТЕЛК комисиите се разглеждат много решения да ден, а това е проблем. Невъзможно е специалистите да се запознаят с 30 епикризи, да вникнат в тях и да направят адекватна оценка, при това при липсващ до момента достъп до пациентските досиета, изрази мнение тя.
Намерението да се отсеят заболяванията с пожизнена инвалидност ще улесни хората, подчерта Веска Събева.
"По този начин ще намалее бройката на хората, които трябва да се преосвидетелстват."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.