Eмисия новини
от 08.00 часа

Sulmet e përgjakura në Hanau provokuan jehonë të fortë në mediat bullgare

Sot mediat bullgare i kushtojnë vëmendje të posaçme masakrës në dy klube nate në qytetin gjerman Hanau, ku dje ishin vrarë 11 veta. Sipas mediave gjermane shumica e viktimave janë kurdë. Ndër të vdekurve ka një bullgar, një boshnjak, një..

21.02.20 13:08 |

Biznesi bullgar preferon të eksportojë në Gjermani dhe në Turqi

38 për qind nga firmat tregojnë Gjermaninë si vend i preferuar për tregti dhe partneritet. Këtë e tregon një anketimi i Dhomës Tregtare Industriale Bullgare. Gjermania është partnerja më e madhe tregtare e Bullgarisë. Në tetor të vitit 2019 eksporti bullgar..

13.02.20 19:33 |

Bullgaria importon sasi më të mëdha energji elektrike, se sa eksporton

Prodhimi i energjisë elektrike në Bullgari u ul me më se 15 për qind madje te hidrocentralet ulja është përafërsisht 50 për qind. Shumë prodhues të energjisë planifikojnë meremetime, gjë që do të rikonfirmojë profilin e ri të Bullgarisë si importues të..

04.02.20 18:36 |

Bullgaria dhe Gjermania shënojnë përvjetorin e 140 të marrëdhënieve të tyre diplomatike

Ministrat e jashtëm të Bullgarisë dhe të Gjermanisë Ekaterina Zaharieva dhe Heiko Maas festuan në Berlin 140 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve tona. Në fakt kontaktet bullgaro-gjermane janë më të vjetra – marrëveshja e parë mes..

29.11.19 13:03 |
Boill Banov

Bullgaria insiston për bashkëpunim kundër kontrabandës me vlera kulturore

Në Bruksel para Këshillit Evropian të Kulturës ministri bullgar i kulturës Boill Banov kërkoi bashkëpunim në luftimin e trafikut të vlerave kulturore. Bullgaria ofron të përmirësohen praktikat në BE për rikthimin e sendeve arkeologjike në vendet nga ku..

21.11.19 19:07 |

Bullgaria është në vendin e katërt në BE-në për nga teprica buxhetore

Sipas Evrostatit Bullgaria radhitet në vendin e 4-të në BE për nga teprica buxhetore, e cila në vitin 2018 ishte 1.8 për qind nga produkti i brendshëm bruto. Para saj janë vetëm Luksemburgu me +2,7 për qind, Gjermania me +1,9 për qind dhe Malta me +1,9 për..

21.10.19 17:32 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev: Vetëm mediat e lira mund të përballojnë kërcënimet ndaj demokracisë

Vetëm mediat e lira dhe të pavarura politikisht dhe ekonomikisht mund t'u kundërvihen proceseve të rrezikshme, të cilat kërcënojnë demokracinë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me drejtorin e përgjithshëm të Deutsche Welles Peter..

15.10.19 18:18 |
Christoph Eichhorn - Ambasadori i ri i Gjermanisë në Bullgari

Ambasadori i Gjermanisë Christoph Eichhorn: Mbrojtja e lirisë është detyra e të gjithëve

“ Mbrojtja e lirisë nuk është puna vetëm e qeveritarëve, e gazetarëve apo e ambasadorëve – kjo është detyra jonë e përditshme” – këtë e tha para mikrofonit të Radios Kombëtare Bullgare Ambasadori i ri i Gjermanisë tek ne Christoph Eichhorn . Ai..

02.10.19 10:52 |

Sofja ka një potencial të madh për zhvillimin e turizmit SPA

Mbase do t'u befasojmë duke thënë se për çdo një dhimbje ose problem shëndetësor të cilin e keni, në Bullgari do të gjeni burimin e përshtatshëm mineral. Burimet minerale tek ne janë rreth 500, kurse me afro 5000 litrat e ujit në sekondë, të cilat..

30.09.19 16:01 |

Një kompani gjermane për prodhim të pjesëve të këmbimit hapi uzinë të vet afër qytetit Lloveç

Prodhuesi gjerman i pjesëve të këmbimit “VOSS Automotive”, zyrtarisht hapi uzinën e vet të parë në Bullgari. Ajo ndodhet në parkun industrial “Bahovica” afër qytetit Lloveç dhe punon që nga muaji maj. Vendet e punës në të deri në këtë moment janë 100,..

27.09.19 11:50 |
Всички новини: днес | вчера