Eмисия новини
от 02.00 часа

Jafa, kryeqyteti bullgar i Izraelit në ditët e karantinës

E quajnë qytetin Jafa “Kryeqytetin bullgar të Izraelit”, pavarësisht se aty pothuajse nuk kanë mbetur njerëz të rinj, trashëgimtarë të hebrenjve bullgarë. Supozohet se ky është një nga vendbanimet më të vjetra në botë, ku janë zbuluar gërmime arkeologjike..

09.05.20 06:30 |

Një azil në Izrael ruan shpirtin e Bullgarisë

“Me respekt ndaj popullit bullgar, i cili në vitin 1943 shpëtoi vëllezërit dhe motrat e tij izraelitë nga ferri i Holokaustit”. Ky mbishkrim i madh në murin pranë hyrjes së azilit në qytetin izraelit Rishon Le Zion do të rikujtojë për gjithmonë..

02.05.20 07:00 |

Bullgaria negocion me Izraelсх për aparaturë mjekësore

Furnizim të mundshëm të aparaturës mjekësore dhe respiratorëve nga Izraeli diskutoi në bisedë telefonike Presidenti Rumen Radev me homologun e vet izraelit Reuven Rivlin. Sipas klasifikimeve ndërkombëtare Izraeli është ndër vendet prijëse për..

16.04.20 17:33 |
Ministria e Punëve Jashtme

MPJ-ja paralajmëron njerëzit që udhëtojnë për në Izrael

Ministria e Punëve të Jashtme paralajmëron bullgarët, të cilët planifikojnë të udhëtojnë në Izrael se në territorin e shtetit hebrenj kanë të drejtën të hyjnë vetëm të huaj, të cilët mund të provojnë se kanë mundësi të izolohen për një afat 14-ditor..

11.03.20 16:22 |
Паметника на спасението на българските евреи в Яво

Një familje mjekësore në Izrael ruan Bullgarinë në zemrën e vet

Për hebrenjtë bullgarë në Izrael data e sotme – 10 mars, është shumë speciale. Këtë ditë para 77 vitesh Bullgaria parandaloi deportimin e afro 50 mijë hebrenjve në kampet e përqendrimit në Gjermani dhe në Poloninë e okupuar. Dr. Ida Sarova..

10.03.20 13:28 |
Pamje nga vendpushimi Slënçev Brjag

Koronavirusi kërcënon sezonin veror turistik

Për rënie të konsiderueshme të prenotimeve të hershme në vendpushimin detar Slënçev Brjag (Sunny Beach) alarmojnë hotelierët dhe turoperatorët. Bregdeti jugor bullgar është një nga destinacionet më të parapëlqyera për turistët izraelitë. Por për..

09.03.20 19:41 |
Shtëpia e Kulturës në fshat sot

Për jetën më parë dhe tani në një fshat “bullgar” në Izrael

Luftërat, arratisja nga regjimet politike, kërkimi i një jete më të mirë gjatë viteve i kanë çuar shumë bashkatdhetarë tanët larg atdheut. I tillë është rasti i banorëve të një fshati “bullgar” në Izrael – Beit-Hanaan. Fshati gjendet në pjesën..

09.03.20 13:58 |
Kryeministri Borisov

Po organizojnë një video-konferencë të liderëve lidhur me koronavirusin

Me iniciativë të Izraelit, kryeministri Bojko Borisov zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij Benjamin Netanjahu. Kryeministri izraelit ka thënë se po kërkon lidhje me liderët e të gjitha shteteve të afërta për shkak të shpërndarjes së..

06.03.20 18:52 |
Shtëpia e Kulturës në fshat sot

Për jetën më parë dhe tani në një fshat “bullgar” në Izrael

Luftërat, arratisja nga regjimet politike, kërkimi i një jete më të mirë gjatë viteve i kanë çuar shumë bashkatdhetarë tanët larg atdheut. I tillë është rasti i banorëve të një fshati “bullgar” në Izrael – Beit-Hanaan. Fshati gjendet në pjesën..

06.03.20 14:30 |

Bullgaria punon për arritjen e nivelit të lartë të sigurisë kibernetike

Në Forumin Ndërkombëtar “Teknologji Kibernetike” në Tel Aviv të Izraelit zëvendës kryeministrja e politikës ekonomike Marijana Nikollova tha, se po krijohet një sistem bullgar për siguri kibernetike. Ajo theksoi, se prioritet për Bullgarinë është që në..

30.01.20 18:48 |
Всички новини: днес | вчера