Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prapëseprapë, Sofia Open 2023 do të zhvillohet, elita botërore e tenisit po vjen në vendin tonë

Foto: Facebook /Sofia Open

Sofia Open 2023 do të mbahet nga 4 deri më 11 nëntor në “Arena Sofja” dhe sallën “Sofja” në kryeqytetin bullgar, njoftoi Federata Bullgare e Tenisit. Më herët, federata njoftoi se ka refuzuar organizimin e turneut ATP 250 Sofia Open për shkak të zënies së njërës prej sallave për balotazhin e mundshëm të zgjedhjeve lokale në Bullgari.

Megjithatë, pas përpjekjeve të bëra nga ana bullgare, problemi u tejkalua. Kështu, elita e tenisit botëror do të vijë sërish në Sofje për edicionin e tetë të turneut të serisë ATP 250. Federata Bullgare e Tenisit fitoi të drejtën e organizimit të garës, e cila duhej të zhvillohej në Tel Aviv, por u anulua për shkak të armiqësive në Izrael.

Më shumë nga rubrika

Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD
Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD
Bozhidar Andreev

Bozhidar Andreev fitoi medaljen e artë evropiane me një rekord

Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje Bozhidar Andreev fitoi titullin në kategorinë olimpike 73 kg. Peshëngritësi 27-vjeçar realizoi një dyluftim prej 348 kg. dhe për herë të dytë pas vitit 2019 në Batumi mori medaljen e artë nga një..

botuar më 24-02-16 12.14.MD