Eмисия новини
от 21.00 часа
Věra Jourová

Bullgaria duhet të vazhdojë luftimin e korrupsionit

Më 23 shtator Komisioni Evropian do të paraqesë raportet për superioritetin e ligjit në çdo anëtarë të BE-së. Këtë e njoftoi zëvendës kryetarja e komisionit Věra Jourová, cituar nga BNR. Ajo theksoi, se Bullgaria duhet të vazhdojë luftimin e..

10.09.20 14:24 |

Dita e 62 e protestave antiqeveritare në Bullgari

Ditën e 62 të protestave antiqeveritare në Sofje do të zhvillohet procesioni tradicional i protestuesve që kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe të kryeprokurorit. Liderët e protestave në Bullgari iu drejtuan ambasadorëve në Sofje , duke..

08.09.20 19:14 |
Christian Wigand

Pritet një raport i Brukselit për luftimin e korrupsionit në Bullgari

Bullgaria duhet të vazhdojë të aplikojë reformat në kuadrin e mekanizmit për bashkëpunim dhe kontroll, tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Christian Wigand. Ne deklaruam qartë gjatë miratimit të raportit të fundit të mekanizmit se Bullgaria duhet..

08.09.20 15:51 |
Christian Wiegand

Komisioni Evropian po ndjek nga afër situatën në Bullgari

“Komisioni është i qartë për protestat në Bullgari dhe po vazhdon ta ndjekë nga afër situatën. Gjithmonë kemi deklaruar se demonstratat paqësore janë e drejta kryesore e çdo një vendi demokratik dhe ne i përkrahim .” Këtë e deklaroi zëdhënësi i..

03.09.20 15:07 |

Ditën e 54 të protestave antiqeveritare bullgarët e pakënaqur u drejtohen institucioneve evropiane

Ditën e 54 të protestave në Bullgari me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev protestuesit mblidhen para përfaqësisë së Komisionit Evropian në lidhje me aksionin e planifikuar prej tyre “Hapja në masë e syve”. Më këtë..

31.08.20 19:51 |

Pajisjet mjekësore pa TVSH deri në fund të vitit

Qeveria miratoi aplikimin e vendimit të Komisionit Evropian për heqjen e taksave doganore dhe të TVSH-së për mallrat për luftim të pasojave të Covid-19. Deri në fund të vitit lehtësohet furnizimi i mjekëve, infermiereve dhe pacientëve me pajisje..

26.08.20 18:09 |
Manoll Pejkov

“Ku në rrugë e sipër e humbët Bullgarinë?”

“Bullgaria u zgjua dhe populli doli në protestë kundër mafies dhe oligarkisë, por përse Evropa akoma nuk është zgjuar?” – këtë pyesin protestuesit në “Urën e Shqiponjave” (“Orllov Most”) në Sofje. Ata tanimë për muaj të dytë të radhës duan dorëheqjen e..

24.08.20 16:25 |

Komisioni Evroian miratoi masën bullgare në përkrahje të aeroporteve Burgas dhe Varna

Komisioni Evropian miratoi masën bullgare në përmasë 4.4 milion euro për ndihmë të aeroporteve Burgas dhe Varna. Masa është në kuadrin e Suazës së Përkohshme për Ndihmë Shtetërore në Kushtet e Pandemisë së koronavirusit dhe parashikon shtyrjen e pagimit..

17.08.20 15:11 |
Lëçezar Borisov

Masa të reja kundër krizës do të ndihmojnë biznesin në Bullgari

Mjetet nga iniciativa e Komisionit EvropianReact EU për luftimin e Covid-19 dhe të krizës ekonomike do të lëshohen në dy vija. Kjo u njoftua pas takimit të ministrit të ekonomisë Lëçezar Borisov me sindikatat dhe organizata të punëdhënësve informon BNT...

13.08.20 17:01 |

Prokurorët e Këshillit të Lartë Gjyqësor shprehën shqetësim për diskreditimin e magjistratëve

Kolegji i Prokurorëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor doli me një deklaratë në të cilën shprehet shqetësim nga sulmet e vazhdueshme dashakeqe kundër prokurorisë së shtetit. Kjo deklaratë u provokua nga një video e kryetarit të lëvizjes “Po,..

10.08.20 19:02 |
Всички новини: днес | вчера