Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filloi “Nata Evropiane e Shkencëtarëve” 2022

Foto: night.nauka.bg

Në Sofje u hap “Nata Evropiane e Shkencëtarëve” 2022. Iniciativa përfshin mbi 25 vendbanime në Bullgari dhe vetëm në kryeqytet ka 30 lokacione. Nisma është panevropiane, dhe KE financon dy projekte në vendin tonë. Në të përfshihen shkencëtarë nga të gjitha fushat e shkencës dhe teknologjisë. Organizohen demonstrata, seminare, prezantime dhe formate të tjera përmes të cilave shkencëtarët mund të komunikojnë me publikun, përfshirë fëmijët.


Më shumë nga rubrika

WWF feston ditëlindjen e skuadrës së saj të arinjve me një festë bamirësie

Organizata ekologjike WWF do të festojë ditëlindjen e dytë të Skuadrës së saj të Shpëtimit të Ariut me një festë bamirësie me një kauzë. Të gjithë dashamirët e kafshëve janë të ftuar në klubin kryeqytetas "Terminal 1" të "Bëhu me lesh" - një..

botuar më 22-12-01 6.10.PD

Biznesi investon më shumë se shteti në shkencë

Financimi shtetëror për veprimtarinë kërkimore në vendin tonë ka qenë vetëm 0.25% e PBB-së në vitin e kaluar, pavarësisht angazhimeve të marra (në Strategjinë Kombëtare për Zhvillimin e Kërkimit Shkencor) për të arritur në 0.50% në vitin 2021 dhe 0.70%..

botuar më 22-11-30 5.23.MD

15 medalje për bullgarët nga turneu ndërkombëtar i informatikës në Shumen

Garuesit bullgarë fituan 15 medalje në Turneun Vjeshtor të 14-të Ndërkombëtar të Informatikës "Xhon Atanasov" në Shumen, i cili u mbajt nën patronazhin e presidentit Rumen Radev dhe me mbështetjen mediatike të BTA. Në edicionin e sivjetshëm të..

botuar më 22-11-28 5.59.MD