Eмисия новини
от часа

Festa e Fluturave në Pollska Skakavica mblodhi së bashku adhuruesit e natyrës së egër

Pranë ujëvarës së fshatit Pollska Skakavitsa, Kjustendill, adhuruesit e fluturave dhe kafshëve të egra u mblodhën në "Festën e Fluturave" për të vëzhguar një nga fenomenet më të bukura natyrore përgjatë lumit Struma. Ujëvara është rreth 50 metra e lartë..

07.07.24 08:10 |

Festivali i qershisë fillon në Kjustendill

Me përgatitjen e 1500 akulloreve me shurup qershie mbrëmjen e sotme në sheshin “Velbëzhd” në Kjustendill , nis Festivali i Qershisë . Programi do të zgjasë tre ditë, njoftoi korrespondenti i BNR në qytet Kirill Falin. Posaqërisht për..

28.06.24 18:06 |
Foto: Bashkia Kjustendill - arkiva

Qyteti Kjustendill ringjall një traditë vendase të Krishtlindjes

Krishtlindja përrallore e Kjustendillit nis më 2 dhjetor me ndezjen e dritave të pemës së Krishtlindjes në sheshin e qytetit “Vellbëzhd”. Zbukurimet festive do të ndriçojnë edhe në disa vende të tjera më të gjallëruara në pjesën qendrore të qytetit.  Një..

02.12.23 08:05 |
Ministri i Financave Asen Vasilev nuk votoi në zgjedhjet lokale në qytetin e tij të lindjes, Haskovo, pasi nuk i plotëson kushtet për 6 muaj qëndrim

Kuriozitetet e ditës së zgjedhjeve

Një kandidat për kryetar bashkie të Kjustendilit nuk mund të votojë për veten e tij sepse është i regjistruar në një adresë aktuale jashtë vendit, thanë për BNR nga administrata e bashkisë. Ministri i Financave Asen Vasilev nuk votoi në..

29.10.23 18:01 |
Fëmijët nga Kjustendill edhe këtë vit do të pikturojnë në muret e shtëpive në Bosilegrad

“Mjeshtrit e rinj” nga qyteti Kjustendill do të pikturojnë sërish në Bosilegrad

Shkolla “Mjeshtrit e Rinj” nga qyteti Kjustendill për të dytin vit do të vizitojë Bosilegradin me artin e vet. Nga 1 deri më 4 gusht, nxënësit e Evgeni Serafimov do të krijojnë mbi muret e shtëpive të Bosilegradit. Pas suksesit të vitit të kaluar, kur..

01.08.23 08:15 |

Ka ardhur koha për Festivalin e Qershive në Kjustendill

Në fund të qershorit piqen qershitë më të mira në vendin tonë dhe të gjithë e dinë se më të ëmbla janë qershitë e rajonit të Kjustendillit, e njohur si Pemishtja e Bullgarisë. Aty çdo vit mbahet edhe Festivali i Qershive. Në fakt, ai është një..

23.06.23 13:04 |

Festivali i Qershive në qytetin Kjustendill

Fermerët në qytetin Kjustendill organizojnë turizmin në kohën e vjeljes së qershivr me idenë e Prof. Dimitër Domozetov, ish-drejtor i Institutit të Bujqësisë në Kjustendill dhe tani një prodhues privat. Kështu, për 10 leva për një të rritur dhe 5..

19.06.23 14:54 |
Ollga Borisova

Festa e qytetit Kjustendill është një rast për të kujtuar këngëtaren Ollga Borisova

21 marsi është dita e qytetit Kjustendill të Bullgarisë Jugperëndimore. Festa njihet si Pranvera e Kjustendillit dhe rikrijon një traditë të lashtë lokale që ndërthurte praktikat e kultit të trakëve dhe romakëve në nderimin e tyre ndaj hyjnive..

21.03.23 11:49 |

Galeria në Kjustendill prezanton artistë vendas me origjinë hebreje

Me rastin e 80-vjetorit të shpëtimit të hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Dytë Botërore, Galeria e Arteve në Kjustendill "Vlladimir Dimitrov-Mjeshtri" ka organizuar një ekspozitë të dy brezave artistë vendas me origjinë hebreje: Moric Bencionov..

12.03.23 09:15 |

Në Kjustendill nderuan kujtimin e shpëtimtarëve të hebrenjve bullgarë

Kryeministri Gëllëb Donev iu bashkua festimeve në Kjustendill për 80-vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë nga kampet e vdekjes gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u përkul para kujtimit të pesë banorëve të qytetit - shpëtimtarë të hebrenjve..

09.03.23 18:47 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна