Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qyteti Kjustendill ringjall një traditë vendase të Krishtlindjes

Foto: Bashkia Kjustendill - arkiva

Krishtlindja përrallore e Kjustendillit nis më 2 dhjetor me ndezjen e dritave të pemës së Krishtlindjes në sheshin e qytetit “Vellbëzhd”. Zbukurimet festive do të ndriçojnë edhe në disa vende të tjera më të gjallëruara në pjesën qendrore të qytetit. 

Një qytet Krishtlindjeje në qendër të Kjustendillit do të ringjallë traditën e dekadave të mëparshme, kur tregtarët dhe prodhuesit organizonin dhe ofronin një sërë mallrash, ushqimesh dhe kulinari, prodhime vendase, verë dhe pije, suvenire dhe dhurata. Veraria e famshme "Sam dojdoh", ku qindra banorë të qytetit Kjustendill pritën Mijëvjeçarin, gjithashtu pritet të hapet sërish, raportoi korrespondenti i BNR-së në qytet Kirill Falin. Në qytetin e Krishtlindjes do të ndërtohen 16 shtëpi prej druri, dy prej të cilave do të jenë punishte për suvenire, ku fëmijët do të mund të bëjnë zbukutime të ndryshme për festat e fundvitit.

Foto: Bashkia e Kjustendillit - arkiva

Përktheu në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Ekspozita multimediale për Sirak Skitnik e BNR-së po viziton Bratisllavën

Më 22 shkurt në Bratisllavë do të prezantohet ekspozita virtuale “Të pyesim Sirakun – 140 vjet nga lindja e Sirak Skitnik”. Ekspozita, një punë e profesorit të Akademisë Kombëtare të Arteve, Prof. Bojan Dobrev si dhe një ekip nga programi Hristo Botev,..

botuar më 24-02-22 7.20.PD

Margarita Stojkova fitoi çmimin e “Yllit në Ngritje” të Berlinales

Margarita Stojkova është ndër dhjetë yjet në ngritje të Berlinales. Ajo u nderua në festivalin prestigjioz të filmit evropian për rolin e saj në filmin e Jana Titova "Diada". Çmimi është nën programin “Shooting Stars” (Yje në ngritje) të organizatës..

botuar më 24-02-20 4.20.MD

Fëmijë bullgarë nga vende të ndryshme konkurrojnë në lexim në gjuhën bullgare

Një grup prindërish nga qyteti gjerman Koblenz janë arsyeja e themelimit të shkollës bullgare të së dielës "Bukvar" në qytet. Që nga viti 2021, tashmë është pjesë e listës së shkollave të së dielës bullgare jashtë vendit, të hartuar nga Ministria e..

botuar më 24-02-20 7.00.PD