Eмисия новини
от 21.00 часа

Dy grupe migrantësh u kapën në territorin e Pernikut

Policia në Përnik ka kapur brenda një dite 57 emigrantë në dy operacione të ndryshme në territorin e qarkut. Më herët sot, 20 persona që thanë se po vinin nga Afganistani u gjetën në një autobus në një nga lagjet e qytetit. 37 refugjatët e tjerë u kapën..

04.05.23 17:24 |

Një muze i pazakontë në Pernik

Muzeu i Minierave Nëntokësore është një nga muzetë më të pazakontë në Bullgari, një prej 100 objekteve turistike kombëtare dhe unik për Gadishullin Ballkanik. Ndodhet në dy nga galeritë e ruajtura të minierës së parë nëntokësore..

21.04.23 11:23 |
Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

19.03.23 10:10 |

Perniku mirëpret mysafirët dhe pjesëmarrësit në "Surva"

Qyteti i Pernikut, i cili është anëtar i Federatës së Qyteteve të Karnavaleve Evropiane, po përgatitet për festën “Surva”,  qe do të mbahet nga data 27 deri më 29 janar. 10 mijë pjesëmarrës nga vendi dhe jashtë kanë aplikuar për edicionin e 29-të..

09.01.23 14:00 |

Kukerët nga Perniku i dëbojnë forcat e liga nga Sofja

Mbi 200 survakarë (djem që shkojnë shtëpi më shtëpi për të uruar Vitin e Ri), krijues maskash dhe valltarë popullorë prezantojnë në Kopshtin e Borisit në Sofje festivalin "Surva" , i cili do të mbahet në Pernik në fund të..

09.01.23 10:45 |

Një test poligrafik zbuloi se babai i djalit të zhdukur para një jave në Pernik e ka thënë të vërtetën

Babai i Sashkos, djalin 12-vjeçar me autizëm, i cili u zhduk një javë më parë në Pernik, iu nënshtrua një testi me detektor gënjeshtre pas akuzave se ai ka të bëjë me zhdukjen e djalit të tij. I ati kaloi mbi 4 orë në komisariatin e qytetit dhe më pas..

17.11.22 17:26 |

Fillon Festivali Ballkanik i Muzikës së Dhomës “Urat Shpirtërore”

Më 10 nëntor në Pallatin e Kulturës në Pernik do të mbahet edicioni i dytë i festivalit “Urat shpirtërore”, ku do të prezantohen vepra të kompozitorëve nga gjashtë vende të Ballkanit. Kuinteti për flaut, klarinetë, violinë, violonçel dhe..

09.11.22 20:50 |
Rita Ora

Klipi i ri i Rita Orës i xhiruar në Bullgari do të promovohet sot

Mini-albumi më i ri i këngëtares së njohur britanike me prejardhje nga Kosova, Rita Ora, do të publikohet sot. Kënga e parë e këtij albumi e titulluar “Bang” është vizualizuar edhe me një klip shumë të veçantë, xhirimet e të cilit janë kryer..

12.02.21 13:31 |

Qyteti Pernik e rikujton traditën “Surva” në bibliotekën regjionale vendase

Biblioteka regjionale në qytetin Pernik feston 55 vjetorin e festivalit të autoritetshëm ndërkombëtar të lojërave të maskaradës “Surva” me prezantimin e koleksionit të vet të pasur prej materialeve të arkivuara lidhur me ngjarjen. Ato përfshijnë libra,..

31.01.21 07:10 |

Survakarët do të dëbojnë koronavirusin në fshatrat e Pernikut

Sipas traditës banuesit e fshatrave të Pernikut dhe sivjet do të ndezin zjarre rituale, që të shënojnë festën “Surva”. Tradita, e cila është një pjesë e trashëgimisë botërore kulturore të UNESKO-s, urdhëron që banuesit vendas të maskohen në natën e 13..

13.01.21 15:12 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна