Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci
Foto: BGNES

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi "Anargjendët dhe mrekullibërësit Kozma dhe Damian Asijski" afër fshatit Giginci. Eshtrat që do të mbërrijnë janë dora e djathtë e Shën Gjergj Trofeprurësit nga qyteti i Nigritës pranë Seres (Greqi Veriore) dhe një kopje e ikonës së shenjtorit nga manastiri "Shën Gjergj Zograf” mastir në Malin e Shenjtë.

Më 1 maj, eshtrat do të ekspozohen në Manastirin e Malit të Zi. Tre ditë më vonë, më 4 maj, do të jenë në kishën mesjetare “Shën Petka” në Breznik, dhe më 6 maj (Ditën e Shën Gjergjit) – në kishën më të vjetër funksionale në Pernik, që mban emrin e shenjtorit.

Shën Gjergj Trofeprurësi – Martiri i madh i Krishtërimit ka qenë ndër shenjtorët më të nderuar në vendin tonë që nga pagëzimi i bullgarëve. Ka qindra kisha dhe manastire të ndërtuara nga mbretërit dhe fisnikët bullgarë, kushtuar shenjtorit, ku më të famshmet prej tyre janë manastiret Kremikovski, Gllozhenski, Bellashtenski, i Pomories, Bukorovski dhe shumë të tjerë. Në secilin manastir ruhen eshtra të shumta, të cilat dëshmojnë ndihmën e shenjtorit për të krishterët.

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello


Më shumë nga rubrika

Foto: Akademia Bullgare e Shkencave

Një punim shkencor i Akademisë Bullgare të Shkencave flet për afresket e shekullit të ХVІ-të në trojet tona

Shkencëtarët e Institutit për Studimin e Arteve pranë Akademisë Bullgare të Shkencave studiojnë 37 kisha bullgare prej disa vitesh për të paraqitur një përshkrim sistematik të pikturës monumentale kishtare të shekullit të ХVІ -të në trojet..

botuar më 23-06-05 10.39.PD

Për lirinë dhe mësimet që na jep historia bullgare

Dita e Botevit dhe e atyre që kanë dhënë jetën për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë, 2 qershor, është ndër datat historike të shoqërisë sonë. Megjithatë, si e konceptojnë bullgarët modernë lirinë dhe pse ne i nderojmë heronjtë bullgarë vetëm një..

botuar më 23-06-02 7.15.PD
At Paolo Cortesi drejton liturgjinë e së dielës në kishën „Lindja e Shën Mërisë“

Për shekuj me radhë katolikët perëndimorë kanë jetuar në pjesën lindore të Belenes, dhe ortodoksët lindorë në pjesën perëndimore

Belene është një qytet i vogël në brigjet e lumit të Danubit, i lidhur në imagjinatën tonë më së shumti me kampin e përqendrimit në ishullin përballë Persin , ku, pa gjyq dhe dënim, janë burgosur dhe torturuar armiqtë e regjimit komunist. Por për..

botuar më 23-05-30 7.15.PD