Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kukerët nga Perniku i dëbojnë forcat e liga nga Sofja

15
Foto: Iulia Bahovski

Mbi 200 survakarë (djem që shkojnë shtëpi më shtëpi për të uruar Vitin e Ri), krijues maskash dhe valltarë popullorë prezantojnë në Kopshtin e Borisit në Sofje festivalin "Surva", i cili do të mbahet në Pernik në fund të janarit. Fillimi i tij u vu në vitin e largët 1966.

Lojërat tradicionale të maskaradës zhvillohen në rrethin e Pernikut rreth Vitit të Ri sipas stilit të vjetër (14 janar).


Në vitin 2015, festa kombëtare "Surva" u përfshi në Listën Përfaqësuese të UNESCO-s të elementeve të trashëgimisë kulturore jomateriale të njerëzimit.

Foto: Iulia Bahovski

Më shumë nga rubrika

Veliko Tërnovo nga pamja e zogut

Kryeqyteti i lashtë Veliko Tërnovo është një nga qytetet më të bukura dhe më të preferuara bullgare për turizmin kulturor. Çdo vit ai vizitohet nga një numër rekord turistësh nga vendi dhe nga e gjithë bota. Ju ofrojmë një..

botuar më 23-06-07 12.10.MD

Shëtitje pranverore në parkun natyror “Zllatni Pjasëci”

Në pranverë, parku natyror "Zllatni Pjasëci" bëhet një vend tërheqës për banorët e Varnës dhe mysafirët e qytetit. Ndodhet 17 km në verilindje të qytetit të Varnës, paralelisht me bregun e detit dhe rrethon kompleksin turistik..

botuar më 23-05-22 2.21.MD

Arkitektura antike dhe pamjet magjepsëse tërheqin vizitorët në fshatin Dellçevo në malin e Pirinit

Fshati Dellçevo(Bullgaria Jugperëndimore) gjendet në rrëzë të malit të Pirinit, 10 kilometra larg qytetit Goce Dellçev. Ai tërheq turistët me arkitekturën e ruajtur të lashtë dhe rrugët e bukura malore. Janë ruajtur gjithashtu..

botuar më 23-05-09 2.42.MD