Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një muze i pazakontë në Pernik

10
Foto: BTA

Muzeu i Minierave Nëntokësore është një nga muzetë më të pazakontë në Bullgari, një prej 100 objekteve turistike kombëtare dhe unik për Gadishullin Ballkanik. Ndodhet në dy nga galeritë e ruajtura të minierës së parë nëntokësore në vendin tonë - "Minierat e Vjetra" (1891). Gjatësia totale e tyre është rreth 630 metra.

50 metra nën tokë, vizitorët në muze mund të mësojnë për historinë e minierave të qymyrit për më shumë se një shekull - nga minierat manuale dhe heqja e qymyrit me karroca druri, përmes karrocave të kuajve deri te lokomotivat elektrike dhe komplekset e mekanizuara të minierave të qymyrit.

Foto: BTA

Më shumë nga rubrika

Një shëtitje përgjatë shtigjeve me dëborë të malit Vitosha

Për shumë banorë dhe mysafirë të kryeqytetit bullgar, një shëtitje në Vitosha - mali që ngrihet në afërsi të qytetit - është një kënaqësi e madhe. Duhet vetëm gjysmë ore për të arritur në zonën “Urët e Arta” (“Zllatnite Mostove”) të Vitoshës,..

botuar më 24-01-18 10.05.MD

Një shëtitje nëpër shpatet e maleve bullgare

Këtë dimër filloi me mot jashtëzakonisht të ngrohtë, por ndërsa ende nuk ka dëborë në rrafshinat e ulëta, në shpatet më të larta të maleve situata është krejt e ndryshme. Në saj të kësaj në disa pushimore sezoni i skive u hap zyrtarisht ditë më parë...

botuar më 24-01-05 5.37.MD

Sofja në ngjyrat e Krishtlindjes

Edhe qytezat e Krishtlindjes sjellin gëzim dhe atmosferë festive... Foto: Krasimir Martinov

botuar më 23-12-19 8.48.PD