Eмисия новини
от часа
Apostoll Karamitev

100 vjet nga lindja e aktorit të madh Apostoll Karamitev

Sot, më 17 tetor, aktori i madh bullgar Apostoll Karamitev (1923-1973) do të mbushte 100 vjeç. “Nuk mendoj të plakem. Unë dua të vdes i ri, i bukur, i gëzuar, interesant! Unë nuk do të plakem. E urrej pleqërinë. Sëmundjet. Telashet. Shqetësimet...”,..

17.10.23 06:00 |
John Malkovich

Aktori me famë botërore John Malkovich mori çmim për "Kontribut në zhvillimin e kulturës"

Ministri i Kulturës Krëstju Krëstev i dhuroi John Malkovich një shenjë nderi për "Kontribut në zhvillimin e kulturës". Kjo ndodhi në Qendrën e Festivalit dhe Kongresit në Varna, pas shfaqjes "Komedia Infernale: Rrëfimet e një vrasësi serial" me..

24.07.23 09:41 |

Ivan Jurukov debuton në Londër si regjisor me "Deri në tekën e fundit"

Një vit pas premierës gala, filmi i Ivan Jurukovit "Deri në tekën e fundit" do të transmetohet në Londër. Ngjarja do të zhvillohet më 27 maj në Shoqatën Mbretërore Gjeografike në orën 19:30 me orën lokale dhe do të jetë një mbrëmje muzikore dhe filmike..

25.05.23 09:15 |
Aktori i dekoruar Vlladimir Penev dhe aktorja e njohur Maria Bakallova

Janë shpallur fituesit e çmimeve prestigjioze të skenës “Ikarus”

Në Ditën e djeshme Botërore të Teatrit, në Teatrin Popullor "Ivan Vazov" në Sofje u ndanë çmimet kombëtare të artit skenik "Ikar". Produksioni "Orfeu" i Teatrit Popullor i regjisorit slloven Jernej Lorenzi mori tre statuja - për shfaqjen më..

28.03.23 09:00 |
Petër Bajkov

Petër Bajkov e zhyt publikun në një aventurë të re kinematografike

Ylli i ri i dublimit në vendin tonë, aktori Petër Bajkov, sfidoi veten duke u futur në një adaptim filmik të romanit të shkrimtarit anglez John Bunyan "Përparimi i pelegrinit". Një nga historitë më të njohura të të gjitha kohërave, e cila sot..

03.04.22 09:35 |

55 orë falas me filmin e Nikollaj Urumovit "Zgjimi"

Si bashkëjetojnë traditat bullgare dhe psikologjia popullore me mënyrën moderne të jetesës dhe të kuptuarit për sukses. Kësaj pyetjeje po përpiqet që t’i përgjigjet regjisori Nikollaj Urumov në filmin e tij të shkurtër “Zgjimi”. Në të Urumov na drejton..

11.12.21 08:05 |

Artistë përkrahin fushatën për birësimin e kafshëve

Aktorë nga Teatri “Sofja” janë ambasadorët e rinj të fushatës në përkrahje të birësimit të kafshëve shtëpiake “Mos bli! Adopto!” Disa nga artistët më të njohur në trupin e teatrit, disa madje në shoqërim me fëmijët e tyre, qëndruan para..

04.07.21 08:25 |
Teatri

Vënia në skenë e një spektakli unik ballkanik në qytetin Pleven

Më 28 dhe 29 qershor në qytetin Pleven është Premiera e një bashkëprodhimi teatror nga Ballkani. Shfaqja “Mrekullia e Shën Gjergjit” është vënë në skenën e Teatrit të Dramës “Ivan Radoev”. Regjisori është nga Serbia, aktorët janë nga Bullgaria,..

28.06.21 11:02 |
Hristo Mutafçiev

Aktorët janë të pakënaqur nga kërkesa e Ministrit për shkrutime në teatro

Ministri i Kulturës Prof. Velisllav Minekov duhet të luftojë për më shumë fonde dhe të fillojë takime me udhëheqjet e teatrove për të kapërcyer problemet. Këtë thirrje e bëri Hristo Mutafçiev, kryetar i Lidhjes së Artistëve në Bullgari, në lidhje..

31.05.21 10:27 |

Stojan Milenkov – mbreti kombëtar i të qeshurit të hidhur

Një ekspozitë në Muzeun Kombëtar Politeknik zbulon historinë e një trubaduri të vërtetë nga gjysma e parë e shekullit të 20. Ky është Stojan Milenkov i cili ka lindur gjatë vitit 1889 në qytetin Breznik, veprimtaria e të cilit nuk përshtatet në një..

10.05.21 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна