Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

100 vjet nga lindja e aktorit të madh Apostoll Karamitev

Apostoll Karamitev
Foto: BGNES

Sot, më 17 tetor, aktori i madh bullgar Apostoll Karamitev (1923-1973) do të mbushte 100 vjeç. “Nuk mendoj të plakem. Unë dua të vdes i ri, i bukur, i gëzuar, interesant! Unë nuk do të plakem. E urrej pleqërinë. Sëmundjet. Telashet. Shqetësimet...”, thoshte Apostoll Karamitev gjatë jetës së tij. Ai u largua nga kjo botë në moshën 50-vjeçare. Në teatër dhe kinema aktori rikrijoi një sërë rolesh, të cilat lanë një gjurmë të ndritshme në kujtesën e brezave të tëra bullgarësh - Romeo nga “Romeo dhe Zhulieta”, Henri IV, markez Poza nga “Don Karlos”, Joan Asen, Ljubimec 13...

Një kopje e maskës së Apostoll Karamitevit, e hedhur nga Dimitër Koklini pas vdekjes së tij të papritur gjatë xhirimeve të filmit “Dasmat e Joan Asenit”, e ruajtur nga punonjësit e Teatrit Dramatik “Adriana Budevska”, sot do t’i dhurohet zyrtarisht Muzeut Historik Rajonal - Burgas, ku do të ekspozohet për vizitorët.


Më shumë nga rubrika

Karll pop de Satmari, 1870

Çlirimi i Bullgarisë përmes fotoobjektivit të fotografit rumun Satmari

Themeluesi i fotografisë rumune, fotografi Karll pop de Satmari, ishte bashkëkohës i Rilindjes Kombëtare Bullgare. Ai pati mundësinë të filmonte dhe të linte imazhe dokumentare të personaliteteve dhe ngjarjeve të njohura nga lufta bullgare për..

botuar më 24-03-03 5.05.PD

Nënkryetari i një bashkie shqiptare kërkon një jetë më të mirë për bullgarët në Shqipëri

Agron Nuredinaj prej disa muajsh është pjesë e administratës së re bashkiake të qytetit të Kukësit në veri të Shqipërisë. Qendra bashkiake është përgjegjëse edhe për fshatrat në rajonin e Gorës, ku një popullsi me origjinë bullgare dhe me vetëdije..

botuar më 24-02-03 7.30.PD
Çavdar Arnaudov

Çavdar Arnaudov: Në Radio Bullgaria, pata fatin të punoja me përkthyesit më të mirë nga dhe në frëngjisht

Radio Bullgaria në formën e saj origjinale u shfaq një vit e një muaj pas krijimit të Radios Bullgare, në atë kohë Radio Sofja. Radio Bullgaria që në fillimet e saj paraqet një imazh të ndryshëm dhe autentik të vendit tonë dhe në këtë rol të rëndësishëm..

botuar më 24-01-25 7.30.PD