Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aktorët janë të pakënaqur nga kërkesa e Ministrit për shkrutime në teatro

Hristo Mutafçiev
Foto: BGNES

Ministri i Kulturës Prof. Velisllav Minekov duhet të luftojë për më shumë fonde dhe të fillojë takime me udhëheqjet e teatrove për të kapërcyer problemet. Këtë thirrje e bëri Hristo Mutafçiev, kryetar i Lidhjes së Artistëve në Bullgari, në lidhje me deklaratën e Ministrit se trupat jofitimprurëse në qarqet teatrore duhet të mbyllen.

“Nuk ka asnjë mënyrë që teatrot të mos kenë detyrime, duke pasur parasysh situatën në të cilën kemi jetuar për dy vitet e fundit. Sistemi është i financuar mjaft”, tha aktori për Nova TV, duke mohuar çdo politikë në pozicionin e tij. Mutafçiev shtoi se ai nuk mund t’i ndalojë aktorët nëse ata vendosnin të nënshkruajnë një peticion për dorëheqjen e ministrit të kulturës.


Më shumë nga rubrika

Nënpresidenti: Së bashku - bullgarët në Bullgari dhe jashtë, do të arrijmë ndryshimin

Ilijana Jotova dekoroi fituesit e konkurseve për fëmijë dhe adoleshentë të Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit. “Deklarata se ata që jetojnë jashtë nuk janë të interesuar për Bullgarinë nuk është e vërtetë. Kontaktet me..

botuar më 21-07-29 7.31.MD
Krum Zarkov

ITN dhe socialistët janë unanim mbi reformën në drejtësi

“Ka një popull të tillë” (ITN) dhe “BSP për Bullgarinë” kanë një përkim të plotë të programeve të tyre në fushën e reformës gjyqësore. Kjo u konstatua në një takim midis dy formacioneve, pjesë e një serie bisedimesh në parlament që kërkojnë..

botuar më 21-07-29 6.43.MD
Kirill Petkov

Deljan Peevski nuk ka marrë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit si person fizik

Banka Bullgare e Zhvillimit po analizon lidhjet ekonomike në kreditë e dhëna prej saj për shkak të sanksionit të Deljan Peevski nën aktin global “Magnitski”. Kjo u njoftua nga Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov gjatë një seance në Parlament. Kur u..

botuar më 21-07-29 6.23.MD