Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aktorët janë të pakënaqur nga kërkesa e Ministrit për shkrutime në teatro

Hristo Mutafçiev
Foto: BGNES

Ministri i Kulturës Prof. Velisllav Minekov duhet të luftojë për më shumë fonde dhe të fillojë takime me udhëheqjet e teatrove për të kapërcyer problemet. Këtë thirrje e bëri Hristo Mutafçiev, kryetar i Lidhjes së Artistëve në Bullgari, në lidhje me deklaratën e Ministrit se trupat jofitimprurëse në qarqet teatrore duhet të mbyllen.

“Nuk ka asnjë mënyrë që teatrot të mos kenë detyrime, duke pasur parasysh situatën në të cilën kemi jetuar për dy vitet e fundit. Sistemi është i financuar mjaft”, tha aktori për Nova TV, duke mohuar çdo politikë në pozicionin e tij. Mutafçiev shtoi se ai nuk mund t’i ndalojë aktorët nëse ata vendosnin të nënshkruajnë një peticion për dorëheqjen e ministrit të kulturës.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin 2022

Më 9 dhjetor do të ketë vranësira të konsiderueshme, kryesisht të larta në gjysmën lindore të vendit. Para mesditës kryesisht në ultësira do të ketë mjegull. Do të jetë pothuajse pa shi. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare jug-jugperëndimore,..

botuar më 22-12-08 8.30.MD

Një pjesë e eksploruesve polarë bullgarë janë tashmë në ishullin Livingston

Grupi i parë i ekspeditës së 31-të bullgare të Antarktidës ndodhet tashmë në stacionin polar bullgar në ishullin Livingson. Këtë e bëri të ditur Instituti Bullgar i Antarktikut, i kryesuar nga prof. Hristo Pimpirev, në profilin e tyre në Facebook...

botuar më 22-12-08 7.48.MD

Bullgaria dhe Rumania mbeten jashtë Shengenit

Nga 1 janari, vetëm Kroacia do të pranohet në zonën Shengen, Bullgaria dhe Rumania mbeten jashtë zonës pa kontroll kufitar. Në votimin e sotëm në Këshillin e BE-së, Austria votoi “kundër” pranimit të Bullgarisë dhe Rumanisë, kurse Holanda..

botuar më 22-12-08 7.31.MD