Eмисия новини
от 02.00 часа

Lufta në Ukrainë është tema kryesore e forumit në Davos

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha në një konferencë shtypi se Rusia nuk mund të ndërpresë furnizimet me armë për Ukrainën, madje edhe të gjurmojë dhe sulmojë grupe individuale. “Ne kemi një zinxhir..

23.05.22 09:25 |
Ministri Asen Vasilev

Pas pezullimit të naftës ruse, ekonomia bullgare mund të përballet me situatën jo më shumë se gjashtë muaj

Komisioni Evropian do t'i japë Bullgarisë mundësinë për të vazhduar furnizimin me naftë ruse, por në të njëjtën kohë do të kërkohen mënyra për të diversifikuar importet. Sipas zëvendëskryeministrit dhe ministrit të financave Asen Vasilev, ekonomia..

13.05.22 15:25 |

Nuk do të ketë mungesë gazi

Greqia dhe Gjermania janë gati të rrisin furnizimin me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë pas pezullimit të importeve ruse, raportoi Financial Times, duke u mbështetur te të dhënat e operatorëve gjermanë dhe grekë të gazit për rritjen e vëllimeve të..

29.04.22 11:34 |

Ukraina do të ftojë kompanitë bullgare të marrin pjesë në rindërtimin e vendit

Presidenti i SHBA-së Joe Biden tha se po punohet për të devijuar gazin natyror direkt për në Bullgari dhe Poloni në përgjigje të pezullimit të furnizimeve ruse. “Ne nuk do ta lejojmë Rusinë të shmangë sanksionet me anë të frikësimit apo zhvatjes...

29.04.22 09:02 |

Asen Vasilev: Në Bullgari do të hapet një qendër koordinimi për gazin dhe energjinë elektrike

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Financave Asen Vasilev dhe Ministri i Energjetikës Aleksandër Nikollov ndodhen në Bruksel, ku po bisedojnë për hapat që duhet të ndërmerren pas pezullimit të furnizimit me gaz nga Rusia. Sipas Vasilevit, vendi ynë ka..

28.04.22 19:06 |

Bullgaria është e gatshme të riparojë pajisjet ushtarake ukrainase, Ukraina - të furnizojë Bullgarinë me energji elektrike të lirë

Bullgaria është e gatshme të riparojë makineritë ushtarake ukrainase në fabrikat e saj. Këtë e bëri të ditur kryeministri bullgar Kirill Petkov pas një takimi me presidentin ukrainas Volodimir Zelenski në Kiev. Nga ana e vet Zelenski tha se do të..

28.04.22 18:30 |

Bullgaria nuk do të zhvillojë bisedime nën presion me Gazprom

Gazi natyror përdoret si armë politike dhe ekonomike, tha Ministri i Energjetikës Aleksandër Nikollov me rastin e ndërprerjes së furnizimit me gaz nga Rusia. Rusia ndalon furnizimin me gaz për Bullgarinë “Përderisa unë jam ministër,..

27.04.22 12:07 |
Lena Borisllavova

Rusia ndalon furnizimin me gaz për Bullgarinë

Monopolisti rus Gazprom Eksport njoftoi se pezullon furnizimin me gaz natyror për në Bullgari nga 27 prilli. Pala bullgare ka përmbushur plotësisht detyrimet e saj dhe ka bërë të gjitha pagesat e kërkuara në kuadrin e marrëveshjes, bëri të ditur..

27.04.22 08:59 |

Janë siguruar mënyra alternative të furnizimit me gaz

Vendi ynë do të jetë i pavarur nga furnizimet me gaz nga Rusia, tha për BNT nënkryetari i Komisionit Parlamentar të Energjisë Ivajllo Mirçev. I vetmi problem që ende e ndal nënshkrimin e kontratës për furnizime alternative është çmimi i lëndëve të..

23.04.22 14:57 |
Ministri Nikollov

Do të negociojmë me Azerbajxhanin në rast të një problemi me furnizimin me gaz natyror rus

Bullgaria do të negociojë me Azerbajxhanin për sasi shtesë të gazit natyror nëse ka problem me furnizimin rus me gaz natyror, tha Ministri i Energjetikës Aleksandër Nikollov në komisionin përkatës parlamentar. Sipas tij, ekziston mundësia për..

02.03.22 17:57 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера