Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria iu bashkua vendeve që furnizojnë Ukrainën me predha

Ministri Tagarev
Foto: BGNES

Bullgaria, Danimarka, Gjermania dhe Luksemburgu i janë bashkuar nismës shumëkombëshe të NATO-s për ruajtjen e municioneve (MAWI). Ajo luan një rol kyç në mundësimin e dislokimit paraprak të rezervave të municioneve në mbështetje të grupeve luftarake shumëkombëshe të NATO-s në krahun lindor të Aleancës, njoftoi uebfaqja e NATO-s.

Në një intervistë për "Politico", ministri i Mbrojtjes Todor Tagarev deklaroi se Bullgaria do të rrisë mbështetjen e saj për Ukrainën me municion. Tagarev thekson se dorëzimi i avionëve luftarakë MIG-29 dhe sistemeve kundërajrore do të jetë një "sfidë" sepse Bullgaria ka nevojë për to. Ai shpreh shqetësim të fortë për ndikimin e Moskës në Bullgari dhe shton se po mendon të krijojë një strukturë të re të specializuar për të luftuar dezinformimin rus.

Më shumë nga rubrika

Ministria e Mbrojtjes do të monitorojë dezinformatat në internet

Ministria e Mbrojtjes ka krijuar një organ që do të monitorojë dezinformatat në internet dhe media. Sipas rregullores së re për veprimtarinë e Qendrës së Informacionit pranë departamentit, shpallur në Fletoren Zyrtare, struktura do të monitorojë..

botuar më 24-03-01 11.41.PD
Bojko Borisov

Marrëveshja e koalicionit e GERB do të përmbajë një pjesë të madhe të kushteve të PP-DB

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, tha se marrëveshja e koalicionit, të cilën partia po e përgatit, tashmë është hartuar. Sipas Borisov, një pjesë thelbësore e memorandumit të propozuar nga "Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike" (PP-DB)..

botuar më 24-03-01 11.02.PD

Parashikimi i motit për 1 marsin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°. në Sofje 6°. Në shumë rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, në malet mbi 1800 metra borë. Në shumicën e zonave reshjet do të jenë të..

botuar më 24-02-29 7.30.MD