Eмисия новини
от часа
Apostoll Karamitev

100 vjet nga lindja e aktorit të madh Apostoll Karamitev

Sot, më 17 tetor, aktori i madh bullgar Apostoll Karamitev (1923-1973) do të mbushte 100 vjeç. “Nuk mendoj të plakem. Unë dua të vdes i ri, i bukur, i gëzuar, interesant! Unë nuk do të plakem. E urrej pleqërinë. Sëmundjet. Telashet. Shqetësimet...”,..

17.10.23 06:00 |
Stefan Komandarev

Kandidati për “Oscar” “Mësimet e Bllagës” mori 7 “Trëndafila të Artë” në Varna

“Mësimet e Bllagës”të Stefan Komandarev dhe “Diada” e Jana Titova ndanë çmimin e madh për një film artistik në edicionin e 41-të të Festivalit të Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” . Juria në Varna theksoi se të dy filmat janë “fenomenal,..

29.09.23 10:14 |

Më 28 shtator do të dorëzohen çmimet e kinemasë bullgare “Trëndafilat e Artë”

Festivali i Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” u hap në Varna me premierën e filmit dokumentar “Pulëbardha e fundit” . Në edicionin e 41-të të këtij forumi filmik më të vjetër bullgar, në ekran do të shfaqen më shumë se 60 tituj bullgarë, shumë..

21.09.23 11:52 |
Bogdan Darev dhe Kalin Krumov

"Kavall Park" - një shpjegim i dashurisë për Bullgarinë përtej oqeanit

Pakkush ndoshta e ka dëgjuar emrin e Alexander Epplerit - një amerikan me origjinë ruse, i dashuruar me Bullgarinë dhe kavallin (fyellin) bullgar. Që në adoleshencë ai u zhyt në magjinë e folklorit tonë, duke marrë pjesë në një koncert të një ansambli..

18.05.23 14:45 |

Instituti Francez në Sofje me një ftesë për vizitë në kinema dhe një pyetje - e qëndrueshme apo (e pa) durueshme është e ardhmja jonë

Filmi "Planeti i Gjelbër" (1996 - në frëngjisht, me titra bullgarisht) do të shfaqet më 22 prill në orën 14:00 në sallën "Sllavejkov" të Institutit Francez në Bullgari. Shfaqja është pjesë e nismës së instituteve franceze në mbarë botën e quajtur..

22.04.23 09:05 |
Regjisori Carlos Eichelman Kaiser me Çmimin e Madh të festivalit

U shpallën çmimet e "Sofia Film Fest"

Filmi "Këpucët e kuqe" , prodhim Meksiko-Itali, është fitues i çmimit të madh në edicionin e 27-të të "Sofia Film Fest". Filmi mori çmimin "Sofja - Qyteti i Kinemasë" për filmin më të mirë në konkursin ndërkombëtar, transmeton Art Fest. "Këpucët..

27.03.23 09:14 |
Foto: Arkivi personal i Petër Kërxhillovit

Në dhjetor 1896, Sofja u ndriçua për herë të parë nga rrezet e një kinematografi

Në një mbrëmje të ftohtë të dhjetorit të vitit 1896, publiku i Sofjes ra në heshtje në sallonin e hotel “Maqedonia”. Sapo kishte përfunduar një seancë hipnotike nga ndonjë Prof. Melinson, i cili prezantohej si “profesor i fizikës”. I huaji..

23.01.23 07:15 |
Foto: Facebook/ Portokal

Hije të çuditshme provokojnë shikuesit e filmit të ri bullgar "Janari"

"Dy burra dhe një sorrë, të mbyllur në një stuhi dëbore në fund të botës, përpiqen të zgjidhin një mister duke u zhytur në të ngadalë..." Nga 20 janari në kinematë bullgare shfaqet filmi i ri bullgar "Janari", bazuar në dramën me të njëjtin..

21.01.23 10:25 |
Megan Fox

Megan Fox po xhiron sërish një film në Sofje

Prej disa ditësh Megan Fox ndodhet në Bullgari për xhirimet e filmit të ri me pjesëmarrjen e saj, i titulluar "Subservience" (“Nënshtrimi”), ku ajo luan rolin e një roboti femre i cili përdoret nga një baba i vetëm për të mbajtur shtëpinë dhe për..

16.01.23 10:11 |

Filmi "Luka" në bashkëprodhim me Bullgarinë do të marrë pjesë në festivalin e filmit në Roterdam

Në janar 2023, filmi "Luka", ku ka edhe pjesëmarrje bullgare, do të konkurrojë në konkursin "Big Screen" në Festivalin e Filmit në Roterdam. Drejtoresha e bashkëprodhimit mes Belgjikës, Italisë, Holandës, Bullgarisë dhe Armenisë është Jessica Woodworth...

31.12.22 10:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна