Eмисия новини
от 15.00 часа

Filmi "Petja Petjas sime" fitoi një çmim në Festivalin Frankofon në Romë

Filmi që shoqëria bullgare mezi priste quhet "Petja Petjas sime". Filmi shfaqet në kinema që nga fillimi i vitit dhe po vazhdon të tërheqë shikues jo vetëm brenda vendit por edhe jashtë. Ai i kushtohet poeteshës së talentuar Petja Dubarova, e cila..

26.03.22 10:45 |

Yjet e kinemasë bullgare na shkelin syrin nga e kaluara

Mbi 60 fotografi portreti të aktorëve të dashur bullgar, të cilët ruhen në arkivin e  Bibliotekës Kombëtare të Filmit Bullgar , janë prezantuar në galerinë e kryeqytetit  “Sintezis”. Fotografitë janë të zgjedhura nga periudha 1956-1972 dhe janë të..

12.03.22 09:25 |

Një bullgar u nominua për çmimet më prestigjioze kanadeze të filmave

Bullgari Bllagovest Ahillov, i cili që prej vitesh jeton dhe punon në Kanada, u nominua për Çmimet Kinematografike Kanadeze, njoftoi BTA. Ky nominim është i pari për bashkatdhetarin tonë, i cili tashmë ka 11 nominime për çmimet televizive..

23.02.22 12:51 |

Instituti Kulturor i Bullgarisë në Pragë është plot me shpirt rinor dhe histori frymëzuese

"Ajo që arrijmë nëpërmjet diplomacisë kulturore nuk mund të arrihet në asnjë mënyrë tjetër," – ky është përfundimi i një diplomati bullgar në Pragë gati 100 vjet më parë. Ai kishte detyrën e vështirë për të rivendosur emrin e mirë të vendit tonë..

09.02.22 07:15 |

Në Sofje hapet Sofia MENAR Film Festival

Edicioni i 14-të i Festivalit të Filmit MENAR në Sofje hapet sonte me filmin palestinez “Mes parajsës dhe tokës” të regjisores Najwa Najjar. Festivali e njeh publikun bullgar me kulturën dhe traditat e botës islame. Publiku do të mund të..

14.01.22 17:25 |

Shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare

Më 13 janar shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare. Data nuk u zgjodh rastësisht – më 13 janar të vitit 1915 ishte shfaqja e parë e filmit të parë artistik bullgar “Bëllgaran është galant” të Vasill Gendovit – skenarist, regjisor dhe artist në..

13.01.22 15:58 |
Maria Bakallova

Maria Bakallova kryeson renditjen bullgare të yjeve të “Forbes”

Maria Bakallova , e cila u nominua për Oskar në vitin 2021, zuri vendin e parë në listën Top 70 të bullgarëve me ndikim më të madh në show biznesin, të përpiluar nga edicioni bullgar i revistës "Forbes". Viti i Maria Bakalovës! Kampionja..

21.12.21 11:56 |

55 orë falas me filmin e Nikollaj Urumovit "Zgjimi"

Si bashkëjetojnë traditat bullgare dhe psikologjia popullore me mënyrën moderne të jetesës dhe të kuptuarit për sukses. Kësaj pyetjeje po përpiqet që t’i përgjigjet regjisori Nikollaj Urumov në filmin e tij të shkurtër “Zgjimi”. Në të Urumov na drejton..

11.12.21 08:05 |

“Xhaxhai i Krishtlindjeve” – një histori qesharake pak e trishtuar për ëndrrat e vërteta njerëzore

Çdo premierë e një filmi të ri artistik bullgar është shkak për gëzim. Dhe kur vetëm ditë të numëruara para Krishtlindjeve kemi mundësinë të zhytemi në emocionin e festës dhe të ndjejmë, përmes ekranit të madh, ngrohtësinë e ëndrrave dhe dëshirave..

09.12.21 07:25 |
“Një natë me Boris Pavlloviç”, 2016, regji Georgi Svetllomirov

Platforma unike për kinema të shkurtër bullgare No Blink tashmë me miliona shikime nga e gjithë bota

#Mos i mbyllni sytë para kinemasë bullgare, bëjnë thirrje krijuesit e platformës No Blink. Sepse filmat janë të shkurtra dhe mund të humbasësh diçka,por   çdo detaj është i rëndësishëm. Për 5 vitet e gjysmë të fundit platforma noblink.bg..

28.11.21 08:10 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна