Eмисия новини
от 15.00 часа
një kuadër nga filmi

Bullgarët jashtë vendit mund të shikojnë filma online nga "BG Ekrani Online"

Bullgarët jashtë vendit do të mund të shikojnë lirisht në internet mbi 20 filma të përzgjedhur bullgarë si pjesë e edicionit të dytë të Festivalit të Filmit “BG Ekrani Online, i cili fillon më 29 nëntor 2021, njoftoi Ministria e Jashtme bullgare...

25.11.21 15:40 |

Nisi Festivali i dytë Ndërkombëtar i Filmit të Portretit

Për herë të dytë në Bullgari po zhvillohet Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Portretit (International Portrait Film Festival). Deri më 27 nëntor adhuruesit e kinemasë në qytetet Sofja, Plovdiv, Veliko Tërnovo dhe Varna mund të shikojnë portrete..

20.11.21 08:15 |

Fillon edicioni i 35-të i Festivalit “Kinomania”

Sonte me filmin më të ri të Pedro Almondovar “Nënat paralele” (Madres paralelas) në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje hapet edicioni i 35-të i Festivalit “Kinomania”. Në kuadrin e forumit deri më 5 dhjetor do të projektohen 38 filma. Ndër..

18.11.21 18:36 |
Deyan Tsvyatkov (majtas) bashkë me Anthony Straeger, drejtorin e festivalit

Filmi bullgar fantastiko-shkencor "Vi" fitoi çmimin e Festivalit të Filmit Fantatsiko-Shkencor të Berlinit

Filmi i shkurtër bullgar "Vi" i regjisorit Deyan Tsvyatkov fitoi çmimin për filmin më të mirë në Festivalin e Filmit Fabtastiko-Shkencor të Berlinit. Festivali u zhvillua në datat 5 dhe 6 nëntor në kinemanë legjendare Babylon Cinema. Filmi..

10.11.21 17:06 |

Varna do të jetë kryeqyteti i kinemasë artistike bullgare në vazhdim të shtatë ditëve

Festivali i 39 -të i Kinemasë Artistike Bullgare “Trëndafilin e Artë” po mbahet në Varna. Nga 23 deri më 29 shtator do të shfaqet i gjithë prodhimi i kinemasë bullgare i krijuar pas shtatorit 2020, përfshirë 4 premiera. Programi i konkursit..

23.09.21 13:23 |

Sofja DokuMental dhe filmat të cilët i kalojnë të gjithë kufijtë

Më e mira nga bota e kinemasë dokumentare do të prezantohet në kuadrin e edicionit të dytë të festivalit Sofja DokuMental, i cili u hap më 7 shtator dhe do të vazhdojë deri më datë 14. Në ndryshim nga edicioni i vjetshëm online, tani shfaqjet dhe..

11.09.21 10:25 |

Nga 7 shtatori hyjnë në fuqi masa më të rrepta kundër epidemisë

Që nga 7 shtatori u vendosën masa shtesë më të ashpra kundër Covid. Baret dhe sallat e lojërave të fatit do të jenë të hapura deri në orën 23.00, por diskotekat dhe klubet e natës do të jenë të mbyllura. Ndalon mbajtjen e koncerteve dhe ngjarjeve pa..

07.09.21 10:21 |

Festivali „Master of art“ me edicionin e tij të parë në Koprivshtica dhe përtej historisë së tij të filmit

Edicioni i gjashtë i Festivalit Ndërkombëtar të Kinemasë dokumentare „Master of Art“ do tëzhvillohet në 6 qytete –Sofje, Plovdiv, Varna, Stara Zagora , Bjala dhe Koprivshtica . “Zgjerimi i publikut është një çështje me prioritet për ne” – tha..

22.08.21 08:55 |

Mira Koteva – nga Londra deri në Sofje në kërkim të subjekteve përrallore dhe jetike

Secili e di subjektin e një përralle si “Borëbardha dhe shtatë xhuxhet” për shembull. Por a keni menduar për historinë personale të secilit prej personazheve në të, çfarë emocionesh ndiejnë, pse janë të tillë siç janë? Përgjigjen e këtyre pyetjeve..

14.07.21 14:42 |

Si gjuha e artit i afron Italinë dhe Bullgarinë

Arti është gjuha më universale e cila na jep mundësi të kuptohemi me çdo një popull, të mund të zbulohemi dhe të hapemi. Përmes kësaj gjuhe, tanimë për një dhjetëvjeçar të dytë të radhës, aktorja Zhana Jakovleva afron Bullgarinë dhe Italinë...

09.07.21 10:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна