Eмисия новини
от 01.00 часа

Spitali Universitar “Aleksandrovska” kërkon vullnetarë

Spitali Universitar “Aleksandrovska” në Sofje kërkon vullnetarë – studentë dhe specializantë të mjekësisë, të cilët kanë dëshirë të përkrahin ekipin e mjekëve në përpjekjet për kufizimin e përhapjes së koronavirusit të ri dhe në kujdesin për pacientët...

13.03.20 11:09 |

23 janë rastet e zbuluara të koronavirusit në Bullgari

Shefi i Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e koronavirusit gjeneral Vencisllav Mutafçijski shpalli në një brifing më 13 mars se pasi u zbuluan 9 raste të reja të COVID-19 më 12 mars, pak më vonë u regjistruan 7 teste të tjera pozitive. Kështu tani në..

13.03.20 10:42 |

Bullgarët mund të vizitojnë SHBA-në me kusht se nuk kanë qenë në Hapësirën e Shengenit

Nga Ambasada e ShBA-së në Bullgari deklaruan para Ministrisë së Punëve të Jashtme, se shtetasit bullgarë, të cilët  nuk kanë qenë në Hapësirën e Shengenit brenda 14 ditëve para datës së mbërritjes në ShBA dhe nuk kanë kaluar transit përmes territorit..

12.03.20 19:43 |
Borisov dhe Putin

Bisedë telefonike e kryeministrit bullgar me presidentin rus

Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov bisedoi në telefon me presidentin e Rusisë Vlladimir Putin. Të dy burrat e shtetit diskutuan çështje aktuale të bashkëpunimit dypalësh duke përfshirë edhe energjetikën. Zoti Borisov informoi zotin Putin për avancimin..

12.03.20 18:35 |
Tomço Tomov

Ndërmarrjet bullgare me masa kundër koronavirusit

Kriza e provokuar nga koronavirusi prek nga 20 deri në 30 për qind nga ekonomia, kryesisht për problemin me furnizimet. Këtë e tha në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Tomço Tomov nga Dhoma Ekonomike Bullgare. Në shumë ndërmarrje vendoset orar të..

12.03.20 15:19 |

Për shkak të COVID-19 ndaluan shitjen e biletave për transportin urban

“Spitali i dytë i qytetit” në Sofje është shndërruar në qendër për luftimin e COVID-19”, tha Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova. Atje do të pranohen dhe mjekohen rastet e konfirmuara të koronavirusit. Ndalohet shitja e biletave nga..

12.03.20 11:54 |
Gjenerali Vencisllav Mutafçijksi

Rastet e regjistruara të koronavirusit në Bullgari mbeten 7

Tani për tani rastet e koronavirusit në Bullgari mbeten 7 , tha gjenerali Vencisllav Mutafçijski – shef i Shtabit Operativ Kombëtar. Për 24 orët e fundit janë analizuar 136 prova gjaku. 1 prej tyre është pozitive – e një mjeke 62 vjeçe, për të cilën..

12.03.20 10:28 |

Shkupi forcon kontrollin kufitar, është ndaluar treni Sofje-Stamboll

Maqedonasit, të cilët kthehen në vendin e tyre nga vendet në rrezik do të hyjnë në territorin e Maqedonisë së Veriut vetëm përmes pikës së kontrollit kufitar Gjueshevo – Deve Bair. Ata, të cilët kthehen nga Italia, Kina, Koreja e Jugut, Irani, Franca..

11.03.20 18:18 |

Viktima e parë e koronavirusit në Bullgari, është regjistruar rasti i 7-të

Gruaja 66-vjeçare, e cila të martën ishte hospitalizuar në Sofje në gjendje shumë të rëndë dhe me rezultat pozitiv për COVID-19 ka vdekur.   Ajo ka pasur probleme kronike të zemrës dhe para pak kohe i është nënshtruar një operacioni.  Pacientja është..

11.03.20 17:46 |
Masat e parandalimit në Parlament

Bullgarët janë optimistë sa i përket koronavirusit

¾ e bullgarëve ndjekin me vëmendje informacionet për koronavirusin në vend dhe në botë, tregon studimi i organizuar nga “Alpha Research”. Rastet jo aq të shumta në njëfarë mënyrë i qetësojnë njerëzit. 75% e të anketuarve janë optimistë se..

11.03.20 16:40 |
Всички новини: днес | вчера