Eмисия новини
от 09.00 часа
Ramadan Atallaj

Bullgaria importon gaz të shtrenjtë rus përmes ndërmjetësve

Deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Ramadan Atallaj akuzoi autoritetet për korrupsion në blerjen e gazit natyror. Para gazetës “24 çasa” ai bëri të ditur se më 27 korrik në raportin e komisionit parlamentar, i cili shqyrton ndërprerjen e..

25.07.22 12:09 |

SHBA-ja do të rrisin ndihmën ushtarake për Bullgarinë

SHBA-ja do të rrisin ndihmën ushtarake për vendet e rajonit të Detit të Zi, veçanërisht për Bullgarinë, Ukrainën, Rumaninë dhe Gjeorgjinë. NATO do të rrisë praninë e saj në rajon. SHBA do të mbështesin vendet e Detit të Zi për të parandaluar..

21.07.22 12:37 |
Radosllav Ribarski

“Po e vazhdojmë ndryshimin” mbështet kandidaturën e Asen Vasilev për kryeministër

“Po e vazhdojmë ndryshimin”po e mban nominimin e Ministrit të dorëhequr të Financave Asen Vasilev për kryeministër të ri, tha deputeti Radosllav Ribarski, duke kujtuar qëndrimin e mandatarit BSP se është e drejtë që grupi më i madh parlamentar të..

20.07.22 14:37 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” pret emrin e kandidat kryeministrit për të vendosur nëse do të mbështesë kabinetin e ri

“Bullgaria Demokratike” (DB) do të vendos nëse do ta mbështesë projekt-kabinetin e BSP-së pasi të mësohet se kush është kandidati për kryeministër, njoftoi bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Ai shtoi se pritshmëria është që mandati i tretë..

20.07.22 12:29 |

Asnjë hetim për korrupsionin në nivelet e larta vitin e kaluar

Pamja reale e korrupsionit në nivelet më të larta të pushtetit mbetet e fshehur dhe procedimet penale nuk pasqyrojnë gjendjen e vërtetë të korrupsionit në sektorin publik në nivel të lartë, thuhet në raportin vjetor të Fondit Kundër..

19.07.22 18:27 |

BSP konfirmoi gatishmërinë për të formuar një kabinet bazuar në një program të përbashkët qeverisës me PP dhe DB

Kryetarja e BSP Kornelija Ninova i konfirmoi Presidentit Rumen Radev gatishmërinë e partisë së saj për të formuar një kabinet nëse merr mandatin e tretë eksplorues. E majta do të mbështetet programin e qeverisjes së zhvilluar së bashku me..

15.07.22 13:46 |

KE kërkon nga Bullgaria dënime për korrupsion në nivelet më të larta

Komisioni Evropian pret që Bullgaria të nxjerrë vendime përfundimtare në proceset e korrupsionit të nivelit të lartë. Ky është një nga rekomandimet për vendin tonë në Raportin e sivjetshëm për Shtetin e së Drejtës për vendet e BE-së. Brukseli..

13.07.22 17:04 |

Demonstratë në mbështetje të pushtetarëve para parlamentit

“Qeveri apo zgjedhje të shpejta - është e rëndësishme që ndryshimi të vazhdojë!” - nën këtë moto simpatizantë të koalicionit qeverisës u mblodhën në një demonstratë para Kuvendit Popullor. Protestuesit kërkuan formimin e një koalicioni pro-evropian..

08.07.22 19:18 |

Paqëndrueshmëria politike përkeqëson mjedisin për investime në vendin tonë

Qeveria bullgare zyrtarisht dha dorëheqje pas votimit të mosbesimit një javë më parë. Motivi i kërkuesit – partisë më të madhe opozitare në Kuvendin Popullor – GERB, është dështim në sferën e financave publike dhe politikës ekonomike...

29.06.22 14:25 |

Qeveria po kërkon një shumicë parlamentare për të shmangur zgjedhjet

Nëse hyjmë në një seri zgjedhjesh, do të jenë katastrofale dhe humbje kohe historike, tha Kryeministri Kirill Petkov. Gjatë një vizite në qytetin Veliko Tërnovo ai shprehu shpresën se pesë deputetët e “Ka një popull të tillë” dhe Ministri i sportit..

14.06.22 12:08 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера