Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioneri evropian Paolo Xhentiloni konfirmoi në Sofje mbështetjen për hyrjen e Bullgarisë në Shengen

Paolo Xhentiloni dhe Nikollaj Denkov
Foto: BTA

Në një takim me kryeministrin Nikollaj Denkov në Sofje, komisioneri ekonomik evropian Paolo Xhentiloni shprehu mbështetjen e plotë të Komisionit Evropian për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen, si dhe për përpjekjet për përmbushjen e kritereve për Eurozonën. Komisioneri evropian ndodhet në një vizitë dy-ditore në Bullgari për të diskutuar me autoritetet bullgare perspektivat ekonomike të BE-së dhe Bullgarisë në prag të vitit 2024. Në takimin e tyre në Këshillin e Ministrave, Xhentiloni dhe Denkov diskutuan reformën gjyqësore në Bullgari, luftën kundër korrupsionit dhe dekarbonizimin - tema që janë kyçe për zbatimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë së Bullgarisë. Kryeministri theksoi se kabineti po vepron në sinkron të plotë me pritshmëritë e Komisionit Evropian dhe në javët në vijim parlamenti do të marrë vendime të rëndësishme për këto çështje.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD