Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U miratuan ndryshimet në ligin kundër larjes së parave sipas kërkesave evropiane

Foto: Ani Petrova

Më në fund deputetët miratuan ndryshimet në Ligjin për Masat Kundër Pastrimit të Parave. Me to futet një direktivë evropiane, qëllimi i së cilës është parandalimi i fondeve të përfituara nga veprimtari kriminale, përfshirë edhe të tilla për financimin e terrorizmit, në ekonominë e vendit. Përgjegjësia për zbatimin e tij është e Drejtorisë "Inteligjenca Financiare" të Agjencisë Shtetërore për Sigurinë Kombëtare.

U miratuan gjithashtu ndryshime në Ligjin Kundër Korrupsionit. Me to krijohet Komisioni i ri Kundër Korrupsionit. Ai do të hetojë personat që mbajnë poste të larta publike.

Më shumë nga rubrika

Hapet forumi i karrierës “Bulgaria Wants You”

Forumi më i madh i karrierës për bullgarët brenda dhe jashtë vendit - "Karriera dhe jeta - pse në Bullgari?" do të hapet sot, 2 dhjetor, në Varna nga kryetari i bashkisë së qytetit, Bllagomir Kocev. Veprimtaria, e cila është pjesë e platformës për..

botuar më 23-12-02 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në pjesën perëndimore të vendit. Era mesatare jugperëndimore do të vijojë të sjellë ajër të ngrohtë. Në Bullgarinë Lindore dhe në malet do të fryjë erë e furishme dhe e fortë. Temperaturat minimale..

botuar më 23-12-01 7.15.MD

Presidenti Rumen Radev hapi pavijonin bullgar në COP28

Sot Presidenti Rumen Radev hapi solemnisht pavijonin bullgar në Konferencën e OKB-së për ndryshimet klimatike COP28 në Dubai, njoftoi BTA. Mes të pranishmëve në hapjen e pavijonit të parë të vendit tonë në historinë e forumit ishin Presidenti i..

botuar më 23-12-01 6.31.MD