Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Laura Kjoveshi: Qytetarët duan të shohin që ligji është një për të gjithë

Laura Kjoveshi
Foto: BGNES

“Qytetarët duan të shohin që ligji është një për të gjithë, se të korruptuarit janë në burg”. Këtë e tha për BNR kryeprokurorja evropiane Laura Kjoveshi, e cila ndodhet për një vizitë në Bullgari. Njëkohësisht, ajo theksoi se sheh një përparim në vendin tonë, pas shumë reformave të bëra. Për ta bërë përparimin më të dukshëm, ajo rekomandoi që Bullgaria të zgjidhte një kryeprokuror të mirë. Kjoveshi tha se shpreson që të përshpejtohet puna për proceset, përfshirë ato që kanë të bëjnë me pushtetin e lartë. Ajo vuri në dukje edhe problemet me prokurimet publike në Bullgari, ku vërehet një shpenzim jashtëzakonisht i lartë i fondeve.

Kryeprokurorja evropiane Laura Kövesi i bëri thirrje shoqërisë që të edukohet për antikorrupsionin

Më shumë nga rubrika

Ministria e Mbrojtjes do të monitorojë dezinformatat në internet

Ministria e Mbrojtjes ka krijuar një organ që do të monitorojë dezinformatat në internet dhe media. Sipas rregullores së re për veprimtarinë e Qendrës së Informacionit pranë departamentit, shpallur në Fletoren Zyrtare, struktura do të monitorojë..

botuar më 24-03-01 11.41.PD
Bojko Borisov

Marrëveshja e koalicionit e GERB do të përmbajë një pjesë të madhe të kushteve të PP-DB

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, tha se marrëveshja e koalicionit, të cilën partia po e përgatit, tashmë është hartuar. Sipas Borisov, një pjesë thelbësore e memorandumit të propozuar nga "Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike" (PP-DB)..

botuar më 24-03-01 11.02.PD

Parashikimi i motit për 1 marsin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°. në Sofje 6°. Në shumë rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, në malet mbi 1800 metra borë. Në shumicën e zonave reshjet do të jenë të..

botuar më 24-02-29 7.30.MD