Eмисия новини
от часа
Mustafa Karadajë

Mustafa Karadajë uroi GERB-SDS për përpjekjet për të formuar qeveri

Pas nominimit të Maria Gabriel për postin e kryeministrit, kreu i DPS-së Mustafa Karadajë përshëndeti qëndrimin korrekte të GERB-SDS për të formuar një qeveri më mandatin e parë. Në lidhje me takimet e parapara me grupet parlamentare, Karadajë..

10.05.23 15:34 |

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinovit është në listën e shkurtër të "Booker"

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinov u përfshi në listën e shkurtër prej gjashtë librash për çmimin ndërkombëtar letrar Booker, njoftoi Leila Slimani, kryetare e jurisë dhe fituese e çmimit Goncourt. Ky është shkrimtari i parë bullgar i..

18.04.23 16:03 |
Georgi Gospodinov

Një libër i Georgi Gospodinov është nominuar për çmimin letrar Booker

Romani “Strehim kohe” hyri në listën e gjatë të propozimeve për çmimin ndërkombëtar Booker. Autori Georgi Gospodinov është shkrimtari i parë bullgar i nominuar për këtë çmim, njofton shtëpia botuese "Zhanet 45". Libri u përkthye nga Angela Rodel..

14.03.23 13:46 |

Forcat politike janë skeptike për formimin e një kabineti me mandatin e GERB-SDS

Kryetari i Kuvendit Popullor Vezhdi Rashidov nuk është optimist për formimin e një kabineti për shkak të mosmarrëveshjeve midis forcave politike. Ai e tha këtë pasi mandati i parë iu dorëzua GERB-SDS. Nga “Bullgaria demokratike” thanë se nominimi..

05.12.22 17:12 |
Desisllava Atanasova

GERB tërheq kandidaturën e Rosen Zheljazkovit për kryetar të Kuvendit Popullor

GERB është gati të tërheqë kandidatin e vet për Kryetar të Kuvendit Popullor, Rosen Zheljazkov, pasi këtë e bëri dje mbrëma edhe “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Kryetarja e grupit parlamentar GERB-SDS, Desisllava Atanasova, vuri në dukje se..

20.10.22 12:24 |
Penka Kuneva

Një bullgare është e nominuar për çmimet Grammy

Bullgarja Penka Kuneva është nominuar për çmimet Grammy të këtij viti në kategorinë “Best Classical Compendium” për albumin "Gratë luftëtare - zërat e ndryshimit", ku merr pjesë me kompozime të saj. Ai u kushtohet atyre që luftojnë për të drejtat e..

15.02.22 15:28 |
Maria Bakallova

Maria Bakallova kryeson renditjen bullgare të yjeve të “Forbes”

Maria Bakallova , e cila u nominua për Oskar në vitin 2021, zuri vendin e parë në listën Top 70 të bullgarëve me ndikim më të madh në show biznesin, të përpiluar nga edicioni bullgar i revistës "Forbes". Viti i Maria Bakalovës! Kampionja..

21.12.21 11:56 |
Kirill Petkov (majtas) duke marrë mandatin nga Presidenti Rumen Radev për formimin e qeverisë

Kirill Petkov është nominuar për kryeministër

Bashkëthemeluesi i “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov është nominuar për kryeministër. Petkov u prezenatua nga kryetari i grupit parlamentar të formacionit Andrej Gjurov. Sot Presidenti Rumen Radev ia dorëzoi mandatin për formimin e..

11.12.21 11:02 |

Maria Bakallova për rrugën e saj deri në “Borat”2, mesazhet dhe ëndrrat

Maria Bakallova – 24 vjeçe është aktorja e parë bullgare e nominuar për “Oskar”. Njohja vjen për rolin e saj të Tutar Sagdiev, vajza e një reporteri të imagjinuar kazak, në filmin komedi “Borat 2” të Sasha Baron Cohen. Disa orë pasi u bë e qartë..

19.03.21 07:15 |
Maria Bakallova / Facebook

Bullgarja Maria Bakallova nuk mori çmimin “Globi i Artë"

Bullgarja Maria Bakallova nuk mori çmimin “Globi i Artë” në kategorinë në të cilën ishte nominuar për aktore më të mirë në një komedi. Çmimin e mori Rosamund Pike për pjesëmarrjen e saj në filmin “I Care a Lot” /“Më intereson shumë”/...

01.03.21 13:39 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна